Některá slova se používají celkem s konstantní frekvencí, jiná si zažijí svých pět minut slávy, stanou se módními, ale po čase po nich pes neštěkne. Nečekané ovšem je, že popularita některých slov vykazuje periodickou frekvenci.
Marcelo Montemurro (University of Manchester) a Damián Zanette (National Council for Scientific and Technical Research, Argentina) publikovali v Palgrave Communications studii založenou na rozboru asi 5 milionů knih volně přístupných v databázi Google NGram. Sledovali anglická podstatná jména. Jejich skript vždy hledal v databázi konkrétní podstatné jméno a pak sestavoval jejich pořadí podle frekvence v určitém roce (tj. podle toho, kolikrát byla jednotlivá slova použita v knihách vydaných příslušný rok). Kromě očekávaných jednorázových „píků“ se ukázalo, že nejpoužívanější slova často vykazují pravidelnou oscilaci s délkou 14 let. Taková perioda existuje napříč staletími, i když v poslední době se délka cyklu snad má tendenci o rok či dva prodlužovat.
Autoři výzkumu se nesnaží tuto skutečnost vysvětlit. (Poznámka PH: Může to být prostě náhoda a jiný soubor dat by poskytl jiné výsledky? Dejme tomu by 14 let mohl být věk, kdy lidé začnou/začínali více číst, z toho by ale nijak nevyplýval cyklus; a vzdálenost mezi generacemi snad byla delší vždy, navíc i kdyby se obě čísla shodovala – dávalo by to snad nějaký smysl?).
Další závěry zase tak překvapivé nejsou, některé slova (např. vztahující se k daním nebo jinému konkrétnímu tematickému okruhu) jsou synchronizovaná a jejich popularita spolu pozitivně koreluje. Jiná slova korelují s válkami či jinými jednorázovými událostmi, další s cykly (jinými než 14letými) typu olympiád. Následně oba výzkumníci zkusili analyzovat i knihy v jiných jazycích a dostali se prý k podobným vzorům. Co si o tom vůbec myslet?
Zdroj: Phys.org