Porézní modifikovaný grafen, modře propojující atomy dusíku, vlevo základní stavební bloky, z nichž vychází syntéza. Credit: University of Basel

Porézní grafen s dusíkem

Na základě grafenu lze vytvářet nepřeberné množství modifikací s různými mechanickými, elektromagnetickými i optickými vlastnostmi. S velmi zajímavým upraveným grafenem nyní přišli vědci z univerzit v Basileji, Bernu, Lancasteru a Warwicku. Navrhují porézní grafenovou strukturu, kdy jsou dva pásy grafenu propojované atomy dusíku (a kromě nich je ve struktuře prázdné místo, viz obrázek; původní tisková zpráva strukturu označuje jako žebřík s příčkami tvořenými atomy dusíku). Vlastnosti tohoto materiálu ovlivňuje jak chemická změna, tak i přítomnost pórů. Takto modifikovaný grafen se chová jako polovodič a měl by mít zajímavé vlastnosti z hlediska možného nasazení v kvantových počítačích. Vysoká koncentrace dusíku je v jiných materiálech tohoto typu navíc odpovědná za zajímavé magnetické vlastnosti.
Příprava této látky je ovšem poměrně komplikovaná, probíhala ve vakuu na stříbrném povrchu při teplotě asi 220 °C. Materiál byl syntetizován z jednotlivých stavebních bloků (na obrázku vlevo), které bylo třeba připravit předem. Postup syntézy šlo sledovat pomocí AFM (mikroskopie atomárních sil) a touto metodou také zkontrolovat výslednou strukturu materiálu.

Rémy Pawlak et al, Bottom-up Synthesis of Nitrogen-Doped Porous Graphene Nanoribbons, Journal of the American Chemical Society (2020). DOI: 10.1021/jacs.0c03946
Zdroj: University of Basel/Phys.org

Poznámka PH: Snad se nabízí i aplikace v mechanice, tento materiál by mohl být lehký? Jak tomu bude s jeho tvrdostí/pevností?

Webbův dalekohled objevil velké množství plynů bohatých na uhlík, které slouží jako ingredience pro budoucí planety

Planety vznikají v discích plynu a prachu, které obíhají kolem mladých hvězd. Cílem projektu MIRI …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *