Zdroj: Wikipedia, Anatomy of the Nervous System, licence obrázku public domain
Zdroj: Wikipedia, Anatomy of the Nervous System, licence obrázku public domain

Pozitronová tomografie dokáže rozlišit různé formy bezvědomí

Nový test by se mohl uplatnit i při rozhodování, koho odpojit od přístrojů a kde zbývá šance. Dokáže se slušnou spolehlivostí rozlišit vegetativní stav a různé formy spánku/bezvědomí.

Navíc se k tomu používá dobře dostupná a levná metoda PET, konkrétně její nejběžnější forma, tj. sledování fluorodeoxyglukozy a podle toho monitoring mozkové aktivity. Třeba oproti nasazení magnetické rezonance je pozitronová emisní tomografie mnohem jednodušší. Vychází se zde prostě z toho, že funkční/aktivní mozek metabolizuje glukózu.
I když pomineme odpojování od přístrojů, tímto testem lze získat také prognózu, jací pacienti se i po delším bezvědomí probudí pravděpodobněji než jiní, těm se pak mohou věnovat odborníci atd.

V experimentu se pomocí EEG sledovala klidová mozková aktivita u zdravých lidí a pacientů s různými poruchami vědomí. Šlo údajně o široké kontinuum od zcela komatózního stavu přes lidi, kteří měli otevřené oči a projevovali pouze základní reflexy, po lidi, kteří dokázali občas omezeně komunikovat, ale upadali zase zpět do „bezvědomí“. Vždy se měřil metabolismus v aktivnější z obou hemisfér a vyjádřil se jako procento aktivity vzhledem k lidem ze zdravé kontrolní skupiny. U kómatu šlo o 38 % aktivity, u různých přechodných stavů kolem 53 %, lidé zrovna probuzení ze spánku nebo z anestézie měli aktivitu ve výši 58 %. Stav 8 z 11 pacientů, jejichž „metabolický poměr“ byl 41 % a více, se za rok sledování zlepšil; zřejmě zde je nějaká hranice mezi šancí na změnu a beznadějným stavem úplného kómatu.
Autoři výzkumu také uvádějí, že podobné sledování by mohlo mít vztah i k otázkám týkajícím se povahy vědomí. Jejich dosavadní výsledky zatím nepodporují představu, že vědomí by se dalo nějak blíže lokalizovat v jedné části mozku.
Práce byla publikována v Current Biology.

Zdroj: Science AAAS

Poznámka: Na lokalizaci vědomí existují různé názory včetně takových, které ho spojují s konkrétními částmi mozku nebo funkčními sítěmi.

Aktualizace
Jak jsem byl upozorněn, zde jsem se dopustil terminologického zmatení – odpojení od přístrojů není eutanázie, „nechat zemřít“ a „usmrtit“ jsou v bioetice (a v právu?) dvě různé kategorie.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …