Zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain
Zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Před 25 lety našli Ötziho

19. září 1991 našla dvojice turistů v Alpách tělo známého muže z ledovce Ötziho (Oetzi). Zmrzlá mumie se rychle stala celebritou. Co zajímavého se mezitím o člověku z pozdní doby kamenné (měděné, eneolitu či chalkolitu) zjistilo?
Měděná sekera, kterou měl Ötzi u sebe, mohla mít v té době – cca 3300 př. n. l. – velkou cenu, alespoň tak lze soudit z toho, že z té doby skoro nenacházíme úlomky mědi; byla tedy tendence kov maximálně recyklovat. Měl snad Ötzi nějaký zvláštní vztah ke kovům? Z toho, že ho nalezli zmrzlého mimo obývanou oblast, se nějaký čas soudilo, že mohl být prospektorem. Nebo bačou. Nicméně se v tomto kraji nejspíš neocitl v rámci své profese, ale na útěku. Hlavní příčinou smrti nebylo, že by jej na horách překvapila změna počasí, ale šíp (i když nakonec možná polovykrvácený umrzl, ještě dříve, než by podlehl zranění).
Další zkoumání potvrdilo, že Ötzi trpěl žaludečními vředy a měl také laktózovou intoleranci, tj. nedokázal pořádně trávit mléko. Přece jenom od počátku neolitu tehdy uplynul v Evropě krátký čas (dejme tomu, že Otzi byl spíš potomkem místních mezolitiků než neolitických kolonistů z Blízkého východu, ale viz i dále), selekce ještě nestihla působit tak dlouho. Velmi špatně na tom byl Ötzi s chrupem: paradentóza, zuby plné kazu a různě vyrážené a polámané. Částečně to bylo v důsledku nekvalitní stravy (od neolitu méně vápníku, mouka s úlomky drti); to ani nevypovídá o sociálním statutu, egyptské mumie (lidé z vyšších vrstev) mají chrup zničený rovněž. Vyrážené a polámané zuby mohou nasvědčovat i předcházejícím násilným střetům.
V roce 2013 se v Rakousku provedla genetická analýza, která objevila, že v Tyrolích má 19 z 3 700 zkoumaných mužů stejnou vzácnou mutaci jako Ötzi, jde tedy pravděpodobně o „jeho potomky“ – respektive ne přímo potomky konkrétního Muže z ledovce, ale i jeho příbuzných se stejnou mutací. Jinak se uvádí, že nejpříbuznější by mohl být dnešním relativně izolovaným populacím na Sardinii, eventuálně Korsice. Jedna analýza uvádí, že měl oproti současným Evropanům v genomu větší podíl genů neandrtálských. Vazbu na jižní Evropu podle jedné teorie naznačuje, že dotyčný mohl být žoldnéř přišlý z jihu (viz měděná sekera; navíc měl u sebe i luk a toulec se šípy, což ale mohlo být zcela běžné vybavení bez ohledu na profesi). To by bylo v souladu i s laktózovou intolerancí (menší podíl mléka v kuchyni středomořské oblasti; ad úvahy o profesi – stal by se zrovna člověk nesnášející mléko bačou?); jedná se však samozřejmě o spekulace.
Varianta žoldnéř – pak by bylo i celkem pochopitelné, že dotyčný byl zastřelen, na druhé straně to byl tehdy zřejmě běžný způsob smrti. Při verzi, že Ötzi byl bača, se spekulovalo, že např. část roku pásl výše v horách, pak se vracel, v jeho vesnici se mezitím změnila politická situace, takže se musel dát na útěk. Nicméně v této době byla míra násilných úmrtí taková, že asi netřeba nějaká speciální vysvětlení ani se z toho nedají moc vyvozovat další závěry.
Ötzi ho měděná sekera zřejmě nebyla vyrobená z původně čisté mědi, ale už z mědi vytavené z rudy. Kov byl odlit do formy a čepel dále upravena naklepáváním, tj. používáno bylo už celkem komplexní kovářství.

Zdroj: Phys.org, Konrad Spindler: Muž z ledovce, Mladá fronta 1998 (řada údajů už samozřejmě zastaralých) a další

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *