Před 50 lety, 19. ledna 1967, zemřel v New Yorku polský biochemik Kazimierz Funk, objevitel vitamínu B a autor termínu „vitamín“. V roce 1927 se Funk přestěhoval do Paříže, kde založil vlastní výzkumný ústav s názvem Casa Biochemica. Po vypuknutí druhé světové války se natrvalo přestěhoval do USA.
Funk se narodil 23. února 1884 v židovské rodině ve Varšavě, studoval v Berlíně a Švýcarsku, kde také na univerzitě v Bernu získal doktorát z organické chemie. Po promoci nejprve pracoval v Pasteurově institutu v Paříži (1904), v roce 1906 pak spolupracoval s Emilem Fischerem a později prováděl experimenty na Listerově institutu v Londýně (1910).
Svou hlavní práci zasvětil studiu a izolování tehdy neznámé látky objevené v hnědé rýži. Extrahoval z rýžových šupinek látky, o nichž se vědělo, že brání vzniku nemoci beri-beri. Extrakt přidal holubům k loupané rýži. Při pokusu zjistil, že tito holubi neonemocněli na beri-beri, zatímco ostatní, krmení pouze loupanou rýží, zahynuli. Látku izolovat se mu podařilo v roce 1912, a protože obsahovala aminovou skupinu, nazval ji vita amine (vitamin). Později se jí začalo říkat vitamín B1 (thiamin).