Liščí mládě, autor obrázku: Jim Frates – U.S. Fish & Wildlife Service, zdroj: Wikipedia, licence obrázku: volné dílo

Přijít si pro smrt: být mrchožroutem je pro menší šelmy riskantní strategie

Jaký je vztah velkých predátorů k těm menším? Vlci loví lišky, také do určité míry loví jejich kořist, nicméně současně po době zanechávají zbytky vlastních úlovků. Menší šelmy a všežravci se živí na kořisti těch velkých a je otázka, jaký z vlivů převládne a kdo je komu (celkově) ku prospěchu. Také je otázka, proč by vlk měl lovit lišku, kojota a ne např. srnce – obecně raději většího býložravce než menšího predátora (který může být nebezpečnější kvůli vlastním zbraním, i když těmi mohou disponovat i býložravci – jenže ti jsou relativně větší).
Studie z University of Washington nyní upozorňuje na významný aspekt vztahů mezi většími a menšími predátory. Vlci se vysloveně nesnaží lovit lišky (jde jen o příklad konkrétních druhů), nicméně k zabití často dojde, když se větší šelma vrátí ke své kořisti, kam se ta menší mezitím přišla přiživit. Přínos velkých predátorů pro ty menší proto ani z pohledu přiživování moc nefunguje.
Výsledkem metastudie zahrnující 250 jiných článků docházejí autoři k závěru, že velký predátor vůči menšímu funguje spíše jako zabiják než zásobovač, tj. např. s jejich opětovným návratem do krajiny budou populace menších šelem klesat (v průměru). Lidé mohou fungovat podobně jako vlci v tom smyslu, že budou střílet srnce a jeleny, určitě ale nedělají to (nebo alespoň alespoň ne běžně), že by třeba kus úlovku vyvrhli a pak se vraceli na místo střílet ty, kdo se na zbytcích živí. Dalším výsledkem studie je, že menší šelmy začnou výrazně ubývat, jakmile počet druhů velkých predátorů vzroste ze 2 na 3 (poznámka PH: kde je pak ale jasná hranice mezi velkými a malými?). Může jít o to, že vyhnout se třem různým loveckým strategiím větších zabijáků a přitom se ještě sám uživit lovem už může být značně obtížné. (Polopaticky a zjednodušeně: Dejme tomu, že tam, kde žijí vlci, pumy a medvědi přežije liška obtížněji než v oblasti s trojnásobkem vlků.) Další závěr studie zní, že velké kočkovité šelmy jsou ve vztahu k těm menším spíše univerzální zabijáci, zatímco velké psovité šelmy loví přednostně jiné menší psovité šelmy.

Zdroj: University of Washington, Ecology Letters

Poznámka PH: Původní text ale cca vyznívá, že malé šelmy jsou ty špatné, a proto ty velké dobré. Snad ale motivací k návratu vlků je to, že máme (respektive někteří lidé mají) rádi vlky a chceme krajinu s vlky, ne to, že chceme potlačit lišky či kuny?

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *