Stres je všudypřítomný a vedle jiných zdravotních rizik zhoršuje i vývoj nádorových onemocnění (a s diagnózou rakoviny se přitom stresu asi vyhne málokdo). Až dosud se ale nevědělo, jakým mechanismem se to konkrétně děje.
Xue-Yan He, Mikala Egeblad a Linda Van Aelst z Cold Spring Harbor Laboratory nyní tvrdí, že našli odpověď. Stres podle nich způsobuje, že neutrofily (nejběžnější typ bílých krvinek) vytvářejí lepivé struktury podobné pavučinám, které činí tkáně náchylnější k metastazování. Tento objev by mohl vést k novým léčebným strategiím, které by šíření rakoviny tělem dokázaly zastavit.
Tým dospěl ke svému objevu napodobením chronického stresu u myší s rakovinou. Nejprve vědci odstranili nádory, které rostly v myších prsou a šířily rakovinné buňky do plic. Poté myši vystavili stresu. Výsledkem byl až čtyřnásobný nárůst metastáz.
Trochu podrobněji: podle studie na neutrofily působí stresové hormony glukokortikoidy. „Vystresované“ neutrofily vytvořily pavučinovité struktury NET (neutrophil extracellular traps, neutrofilní extracelulární pasti). NET vznikají, když neutrofily vyloučí DNA. Za normálních okolností slouží NET k ochraně před cizorodými mikroorganismy, při onemocnění rakovinou však vytvářejí prostředí příznivé pro metastázy.
K potvrzení teorie, že stres spouští tvorbu struktur NET, což vede ke zvýšení metastáz, provedli vědci tři testy. Nejprve myším odstranili neutrofily pomocí protilátek. Poté zvířatům aplikovali lék ničící NET. Nakonec použili myši, jejichž neutrofily nemohly reagovat na glukokortikoidy. Všechny tyto tři testy vedly k podobným výsledkům, kdy stres už nijak tvorbu metastáz nezvyšoval.
Tým zjistil, že chronický stres způsobuje tvorbu NET, které modifikují plicní tkáň i u myší bez rakoviny, čímž nejspíš i roste pravděpodobnost vzniku onemocnění nebo jeho budoucí závažnosti.
Součástí prevence i léčby rakoviny by proto mělo být snížení stresu, což se nejspíš snáz řekne než zrealizuje. Nicméně podobně by mohly účinkovat nějaké léky zabraňující tvorbě NET.
Chronic stress increases metastasis via neutrophil-mediated changes to the microenvironment, Cancer Cell (2024). DOI: 10.1016/j.ccell.2024.01.013. https://www.cell.com/cancer-cell/abstract/S1535-6108(24)00037-0
Zdroj: Cold Spring Harbor Laboratory / MedicalXpress.com, přeloženo / zkráceno