Pixabay License. Volné pro komerční užití

Proč hlodavci pískají ultrazvukem? Možná kvůli telekinezi a čichu

Telekineze samozřejmě míněna v uvozovkách. O účelu ultrazvukových signálů („vokalizací“) vydávaných hlodavci se vědci přou od objevu těchto zvuků v 50. letech 20. století. Podle převládajícího názoru jsou tyto vokalizace námluvami – pro člověka sice neslyšitelné, ale o nás přitom nejde.
Nová studie ale přichází s mnohem zajímavější myšlenkou. Hlodavci se ultrazvukem (USV) snaží rozvibrovali své okolí tak, aby ovlivnili, co se při vdechování dostane do jejich nosu. Signály tedy používají k posílení svého čichu. Tvrdí to alespoň odborník na bioakustiku Eduardo Mercado z University at Buffalo. Něco takového podle něj u žádného jiného živočicha nebylo pozorováno – a existence podobného jevu se dosud ani nepředpokládala. Mercado připouští, že to vypadá jako magie a používá přitom metafory s rytíři Jedi z Hvězdných válek.
Hlodavci zkoumají své prostředí tak, že hladí povrchy svými fousky, vizuálně skenují a neustále čenichají. Mercado zjistil, že studie vokalizace, které sledovaly také čichání, ukázaly, že hlodavci po vydání každého ultrazvukového signálu okamžitě začenichali.
„To mohla být náhoda, ale také to mohlo naznačovat, že tyto dvě věci spolu funkčně souvisejí,“ říká. „Věděl jsem, že techniky pro využití ultrazvuku k manipulaci s částicemi se používají v oblasti vibroakustiky, a hned mě napadlo, že by to mohlo fungovat i u zvířat.“
Vibroakustika jako technika umělého vytváření vibrací způsobuje shlukování pevných částic ve vzduchu, což Mercada vedlo k domněnce, že hlodavci využívají USV k vytváření pachových shluků posilujících příjem feromonů (chemických signálů), a tím usnadňují hlasivkám detekci a identifikaci dalších zvířat, zda jde o členy skupiny nebo neznámé cizince atd.

Eduardo Mercado et al, Do rodents smell with sound?, Neuroscience & Biobehavioral Reviews (2024). DOI: 10.1016/j.neubiorev.2024.105908
Zdroj: University at Buffalo / Phys.org, přeloženo / zkráceno

Poznámka PH: Mezi oběma hypotézami by se dalo rozhodovat např. tak, zda se ultrazvukové signály vydávané hlodavci nějak liší podle pohlaví (asi není důvod, proč by myši a myšáci měli čenichat odlišně; a naopak „námluvní“ signály se podle pohlaví obvykle liší, i když asi nutně nemusí…?)

Hon na půvabný kvark

Kvarky jsou jednou ze skupin částic ve Standardním modelu. K jejich objevům docházelo postupně v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *