Kobaltově modrá tarantule Hapolpelma lividum. Credit: Bastian Rast.

Proč jsou tarantule barevné?

Modré a zelené zbarvení mnoha druhů tarantulí (sklípkanů) představovalo pro entomology dosud záhadu. Tarantule jsou aktivní hlavně v noci a za soumraku; navíc jsme se domnívali, že ani nemají barevné vidění. Příslušné barvy jsou přitom mnohdy syté a jasné, nevypadá to na náhodu (tj. že nějaká využívaná látka je shodou okolností také barevná).
Nová studie z Yale-NUS College a Carnegie Mellon University tvrdí, že zelené zbarvení by mělo být prostě maskování. Tarantule, i když z jejich jedu jde strach, mají také řadu predátorů, např. je loví specializované vosy (mj. i se známým s mechanismem ochromení oběti jedem a nakladení vajíček do „živé zásobárny“).
Naopak jasně modré tóny zřejmě tarantulím usnadňují se navzájem poznat před pářením. Nový výzkum ukázal, že v tělech tarantulí dochází k expresi genů pro různé opsiny, proteiny nacházející se v očích živočichů. Šíře syntetizovaných opsinů přibližně odpovídá denním pavoukům s dobrým barevným viděním, takže tarantule nejspíš také ve skutečnosti vidí cca plnobarevně.
Co se zjistilo dál? Fylogenetická analýza evolučního stromu tarantulí ukazuje, že i jejich poslední společný předek před nějakými 110 miliony let v křídě byl nejspíš modrý. Intenzita modrého zbarvení neodpovídá stupni predace a podle všeho tedy nejde o prostředek odstrašení útočníků (viz výše).
Evoluce zeleného zbarvení na fylogenetickém stromu koresponduje hlavně s tím, zda se jedná o stromové druhy pavouků. Zelené zbarvení tarantulí nejspíš vzniklo v evoluci několikrát a vždy přetrvalo (alespoň pokud víme). Naopak modré zbarvení existovalo na počátku a několikrát došlo k jeho ztrátě, někde se však znovu mutací/přírodním výběrem obnovilo. Modřejší jsou druhy tarantulí ze Starého světa. Má to nějakou hlubší příčinu, jsou podmínky v Severní a Jižní Americe a Oceánii obecně v něčem odlišné (pralesy/lesy v různé míře prosvětlené apod.)? Nevíme, alespoň prozatím.

Saoirse Foley et al, The evolution of coloration and opsins in tarantulas, Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences (2020). DOI: 10.1098/rspb.2020.1688
Zdroj: Yale-NUS College / Phys.org

Týden na ITBiz: Pomocí DNA vyrobili diamantové fotonické krystaly

OpenAI umožní umělé inteligenci ovládat za uživatele počítač. Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ, řekl …

One comment

  1. hm, vlastne jen detail: kdyz pavouk neni hmyz, tak pavoukolog neni entomolog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *