(c) Graphicstock

Proč se do whisky kape voda

Někdo whisky vodou zapíjí, někdo si do ní pár kapek rovnou přilije. Má to smysl?

Biochemici Bjorn Karlsson a Ran Friedman z Linnaeus University ve švédském Kalmaru nyní tvrdí, že trocha vody by měla zlepšit chuť whisky, a to především těch drsných, kde v chuti převládá rašelina, kouř a jód.
Například kouřová chuť whisky ze skotského ostrova Islay je dána hlavně fenoly (především guajakol, 2-methoxyfenol). Po přidání vody do whiskey se guajakol koncentruje na rozhraní dosud nesmíchané směsi a ještě víc na rozhraní vody a vzduchu, takže chuť i vůně nápoje se tím zvýrazňují. Právě kapalinu z rozhraní se vzduchem člověk vypije jako první. Zvýraznění chuti funguje jen chvíli.
Whisky se ředí vodou už v předcházející fázi výrobního procesu, než se lahvuje. Destilát zraje v sudech při koncentraci alkoholu okolo 70 %, pak se whisky mohou míchat a přidává se voda, čímž se obsah alkoholu sníží na cca 40 %. Při pití už máme před sebou opět homogenizovaný roztok, proto má smysl vodu přilít znovu (první ředění se provádí kvůli tomu, aby se nápoj dal vůbec pít, ne pro zvýraznění chuti guajakolu – používá se i pro jinak chutnající whisky, whisky americké, irské atd.).
Studie byla publikována ve Scientific Reports.

Zdroj: Phys.org

Týden na ITBiz: Pomocí DNA vyrobili diamantové fotonické krystaly

OpenAI umožní umělé inteligenci ovládat za uživatele počítač. Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ, řekl …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *