Viry, zdroj: Pixabay. Pixabay License. Volné pro komerční užití

Protein čepičky koronaviru dokáže poškodit plíce i bez viru

Virus SARS-CoV-2 proniká do buněk pomocí proteinu na své čepičce (spike). Nový výzkum na myším modelu ukázal, že už samotný tento protein dokáže způsobit zápal plic a další poškození tohoto orgánu. Stačí, když se protein naváže na povrchové receptory buněk, žádný genetický materiál viru už dovnitř proniknout nemusí.
Pavel Solopov z Old Dominion University své výsledky předložil na setkání American Society for Pharmacology and Experimental Therapeutics. Transgenní myši byly upraveny tak, aby v plicích exprimovaly lidský receptor pro SARS-CoV-2. Při výzkumu vůbec nebyl použit živý virus, což znamenalo podstatné zjednodušení souvisejících bezpečnostních předpisů.
Navíc po zánětu plic došlo u myší i k dalším reakcím, které u člověka mohou provázet rozvoj onemocnění – do plic proudily bílé krvinky a dostavila se nadměrná imunitní odezva v podobě cytokinové bouře. Jak se tedy zdá, výzkum onemocnění lze provádět za podstatně zjednodušených podmínek. Výsledky mají také ukazovat, proč se někdy může onemocnění dostavit tak rychle – k poškození plicních buněk dojde už při úvodním kontaktu s virovým proteinem.

Zdroj: Experimental Biology / MedicalXpress.com
Poznámka PH: Není to ale tak, že by samotný virus už byl zbytečný, respektive „nevadil“. Onemocnění může mít různý průběh, někoho zabije cytokinová bouře, jindy je hlavním rizikem šíření viru; od toho se pak bude lišit i léčba, může být dokonce protichůdná, v prvním případě imunitní reakci tlumit, ve druhém posilovat, podávat antivirotika apod.
Viz také: Nadějí pro léčbu COVID-19 je zamezit rozvoji cytokinové bouře

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

One comment

  1. A co protein vytvoreny mRNA vakcinou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *