Pixabay License. Volné pro komerční užití

První ochočení vlci asi nepřežili glaciál

Nově se podařilo kostry psů staré asi 33 000 let objevit i na Sibiři. Důkazy pro domestikaci na základě morfologické/anatomické analýzy v tomto případě prý stojí na solidních základech.

O tom, že vlci, jejichž kostry byly objeveny na moravském paleolitickém nalezišti Předmostí, byli zřejmě domestikovaní, se v posledních letech celkem intenzivně diskutuje. Ze stejné doby jsou k dispozici nálezy psů (respektive vlků vykazujících na kostře rysy domestikace – gracilnější stavba, zkrácení čenichu, rozšíření čelistí…) z dnešní Belgie. Nově se nyní podařilo psy staré asi 33 000 let objevit i na Sibiři (na Altaji). Greg Hodgins z University of Arizona potvrdil na základě morfologické analýzy, že důkazy pro domestikaci v tomto případě stojí na solidních základech. Navíc nějakou doby trvá, než se domestikace projeví na kostře, takže vlastní ochočení vlků muselo zjištěnému datu předcházet – i když ne nutně o mnoho, protože pes stihne za krátký čas vystřídat spoustu generací.

Jenomže pokud současní psi jsou potomky až pozdější domestikace (což se zdá vyplývat z genetické analýzy současných psů), pak tihle hafani běžně doprovázející člověka před cca 25 000 lety prostě vymizeli a nezanechali potomky. Z doby před asi 23-14 tisíci lety žádné doklady o ochočených psech nemáme. Pravděpodobně proto, že nastoupil poslední glaciál. Můžeme pozorovat i další doklady úpadku, respektive zjednodušení kultury v té době. Drsné klima asi rozvrátilo složitější společnosti a v důsledku toho zmizeli i psi – mohli zdivočet (viz pes dingo) nebo je chladem a hladem strádající lidé snědli.

A 33,000-Year-Old Incipient Dog from the Altai Mountains of Siberia: Evidence of the Earliest Domestication Disrupted by the Last Glacial Maximum, PLoS One. www.plosone.org/article/info:doi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0022821#s5
Zdroj: University of Arizona / Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *