I když o podstatě temné hmoty nevíme nic, její „fungování“ dokážeme v určitých ohledech zachytit v celkem detailně. Vědci z University of Surrey, Carnegie Mellon University a ETH Zürich nyní popsali, jak se temná hmota chová v centrech blízkých trpasličích galaxií. Má jít o první důkazy jevu označovaného jako zahřátí (heating) temné hmoty.
Trpasličí galaxie obvykle obíhají kolem těch větších, jako je např. naše Mléčná dráha. V době, kdy v nich vznikají hvězdy, v trpasličích galaxiích nastupuje silný vítr, který tlačí plyn i prach od středu galaxie. Centrum galaxie pak obsahuje méně klasické hmoty a tedy méně gravitačně váže i hmotu temnou; ta pak z centra migruje rovněž (poznámka: nebo ji vítr přímo tlačí rovněž?). Tomuto jevu se říká právě heating. (Možná trochu nelogicky? Nebo se temná hmota i opravdu zahřívá? To ale těžko zjistíme, když je temná a nevyzařuje.)
Autoři nové studie nyní změřili množství temné hmoty v centrech 16 různých trpasličích galaxií a tvrdí, že data souhlasí s výše popsaným mechanismem; v galaxiích, kde tvorba hvězd již dávno ustala, je v centrech temné hmoty přítomno více. (Poznámka: nemělo by to být ale naopak, že zde už maximum temné hmoty odmigrovalo? Nebo se zase vrací?) Obecně pak množství temné hmoty v jádrech trpasličích galaxií závisí na jejich stáří.
Popsaný mechanismus/chování klade na možné modely temné hmoty samozřejmě různé omezující podmínky.
J I Read et al, Dark matter heats up in dwarf galaxies, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2018). DOI: 10.1093/mnras/sty3404
Zdroj: Phys.org