Co vybrat jako hlavní trendy? Subjektivní tipy jsou následující: chatboty, supravodivost, topologické materiály.
Mezi často zmiňované technologie určitě patřil genetický editor CRISPR (Evropě hrozí další technologické zaostávání: Vědci žádají změnu legislativy u geneticky upravených rostlin) nebo kvantové počítače, ovšem jakoby v obou případech loňské tempo vývoje zpomalilo. Ani pro příští rok se nepředpokládá, že by kvantové počítače udělaly nějaký zásadnější krok k masovému nasazení; nejspíš bude dále přibývat simulátorů a projektů, které emulaci technologie budou zpřístupňovat více zájemcům.
Velké množství studií se v tomto roce nepřekvapivě týkalo grafenu i jiných 2D materiálů, to však platilo i pro předcházející roky.
Subjektivně se letos do centra pozornosti nově dostávaly topologické materiály a také znovu supravodivost – a to jak z hlediska teorie, tak i pokusů dosahovat supravodivosti při vyšších teplotách (prozatím ovšem je to vyváženo nutností jinak extrémních podmínek, zejména obřích tlaků).
Supravodivé hydridy uranu s podivnými chemickými vzorci
První topologický tranzistor při pokojové teplotě
Méně frekventované byly mezi novinkami metamateriály, neviditelnost už nikoho neohromí.
Skoro všeprostupujícím trendem podle mého názoru byla umělá inteligence a strojové/hluboké učení, respektive big data a nástroje pro práci s přirozeným jazykem – osobní asistenti, firemní chatboty v kontaktních centrech, překladače, analyzátory konverzací či nákupního chování.
Umělá inteligence se učí řeč i obrázky – najednou
S umělou inteligencí souvisí i vývoj nového specializovaného hardwaru (grafické karty, tenzorové procesory, ale i různé IT architektury inspirované fungováním neuronů, memristory…).
Oznámen byl důkaz Riemannovy hypotézy, zatím neověřen a převládá skepse
Riemannova hypotéza a kryptografie
Osobně shledávám trapným, že do nejvýznamnějších vědeckých událostí roku i vydavatelé prestižních odborných časopisů stále častěji cpou témata vysloveně politická (MeToo, hádky o emise nebo sledování uživatelů Facebookem – „namísto technologické singularity přišla technologická dystopie…“). Naopak zajímavé je, že v přehledech tentokrát většinou schází astronomie/kosmonautika (právem?). Ani na poli evoluční biologie (včetně evoluce člověka) k žádnému přelomového objevu podle všeho nedošlo… (nebo ano?)
Co se týče nejoblíbenějších (nečtenějších během kalendářního roku) článků na Sciencemag.cz, jsou následující:
Kde tedy všichni jsou – čínská odpověď na Fermiho paradox
Černé díry a předpovědi smyčkové gravitace
Nový fyzika se nekoná – černé díry vs. smyčková gravitace
Viz také:
Knihy roku 2018 – tipy na dárky