Podle analýzy starověkých pozorování oblohy byla hvězda Betelgeuze v době přelomu letopočtu žluotooranžová. Z toho lze i odhadnout, kdy se tato hvězda v souhvězdí Oriona změní na supernovu – což byla nedávno značně medializovaná otázka vzhledem k zaznamenanému stmívání (slábnutí jasu) hvězdy.
Astrofyzikům z Univerzity Friedricha Schillera v německé Jeně se nyní společně s kolegy z USA a Itálie podařilo změnu barvy Betelgeuze celkem přesně datovat na základě několika historických pramenů. Čínský astronom Sima Qian psal kolem roku 100 př. n. l. o barvách hvězd: bílá je jako Sírius, červená jako Antares, žlutá jako Betelgeuze, modrá jako Bellatrix. „Z těchto charakteristik lze vyvodit, že Betelgeuze v té době měla barvu mezi modrobílým Síriem a Bellatrix a červeným Antaresem,“ říká Ralph Neuhäuser z univerzity v Jeně. Římský učenec Hyginus asi o 100 let později uvedl, že Betelgeuze měla barvu jako žlutooranžový Saturn – což je ještě přesnější určení. Další antičtí autoři jako Ptolemaios přinášejí další indicie, že Betelgeuze v jejich době nepatřila do skupiny jasných červených hvězd jako Antares (v souhvězdí Štíra) a Aldebaran (v Býku).
Řecký název hvězdy Antares znamená „jako Mars“ (=bůh Áres); kultury z celého světa ji skutečně po tisíciletí uváděly jako rudou a přirovnávaly ji k Marsu. „Z výroku dánského astronoma Tychona Brahe lze vyvodit, že v 16. století byla Betelgeuze červenější než Aldebaran,“ poznamenává Neuhäuser. Dnes je Betelgeuze co do jasnosti a barvy s Antarem srovnatelná.
To, že Betelgeuze změnila barvu během 2 tisíciletí, nám spolu s dalšími údaji umožňuje odhadnout hmotnost hvězdy – což vychází asi na 14 Sluncí (rychlost vývoje hvězdy souvisí u hmotných hvězd s jejich hmotností určitým způsobem). Betelgeuze má být stará asi 14 milionů let a z toho všeho lze dále odhadnout, kdy se změní na supernovu; hned to nebude, hvězda, alespoň podle této analýze, vybuchne asi za 1,5 milionu let.
R Neuhäuser et al, Colour evolution of Betelgeuse and Antares over two millennia, derived from historical records, as a new constraint on mass and age, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2022). DOI: 10.1093/mnras/stac1969
Zdroj: Monthly Notices of the Royal Astronomical Society / Phys.org
Poznámka: Dosud se hmotnost Betelgeuze odhadovala na 8–20 Sluncí, tedy rozpětí značně široké a uváděné zpřesnění je podstatné. Česká Wiki uvádí stáří hvězdy 8–8,5 milionu let, nový údaj je opět podstatně odlišný.