Pixabay License. Volné pro komerční užití.

Šimpanzi kamenné nástroje sami od sebe vyrábět ani nezkusí

Proč šimpanzi nedošli k době kamenné, i když jinak různé nástroje používají? Zřejmě to přece jen jejich duševní schopnosti přesahuje a předkové člověka je v tomto překonávali. Přitom od člověka se šimpanz může naučit leccos (třeba vařit na ohni). Znám je i případ šimpanze, který v zoo po návštěvnících házel kameny a předtím si je drobně upravoval, aby mu lépe sedly do ruky, což už by se za výrobu kamenných nástrojů označit dalo (stejně se ale pořádně netrefoval). V přírodě byli šimpanzi občas pozorováni, jak hází (neopracované) kameny při bitkách s opicemi, ovšem opět to funguje spíš na efekt, než že by šlo v jejich podání o účinnou zbraň.
Nyní vědci zkusili, zda si šimpanzi vyrobí kamenné nástroje, když by jim to pomohlo dostat se k potravě. Konkrétně k tomu byly potřeba nástroje s ostřím (naši předkové takové vyráběli poprvé asi před 2,6 miliony let), ale i když šimpanzi měli motivaci i všechny potřebné komponenty, nestačilo to.
K tomuto zjištění dospěla studie, která byla provedena s celkem jedenácti šimpanzi v zoologické zahradě v norském Kristiansandu a v útulku Chimfunshi Wildlife Orphanage v Zambii. Klíčové je, že lidé v těchto případech šimpanze nic neučili a šimpanzi příslušné chování nemohli ani odkoukat od jiných šimpanzů.
V rámci experimentu dostali šimpanzi před sebe dvě různé uzavřené nádoby, které obsahovaly potravu, viditelnou před průhlednou stěnu. Mohli se k ní však dostat pouze pomocí ostrých kamenných nástrojů. K dispozici bylo kamenné jádro a kameny, které mohli použít jako kovadlinky a vyrobit si tak něco na způsob sekáče/škrabky. Přestože šimpanzi téměř jistě chápali, že nádoby obsahují potravu, a přestože byli také zjevně motivováni k tomu, aby se k odměně dostali, žádné z testovaných zvířat se o výrobu ostří ani nepokusilo. Spontánně tuto schopnost šimpanzi nejspíš prostě nemají.
Ono není zase tak divu, když uvážíme, že linie vedoucí k lidem a šimpanzům se oddělila před nějakými 6-7 miliony let. Po většinu let této „samostatné“ evoluce naši předkové tedy kamenná ostří nevyráběli a dovednosti, které to umožnily, se vyvíjely docela dlouho…

Elisa Bandini et al, Naïve, unenculturated chimpanzees fail to make and use flaked stone tools, Open Research Europe (2021). DOI: 10.12688/openreseurope.13186.2
Zdroj: Universitaet Tübingen / Phys.org a další

Poznámka PH: Z popisu experimentu v tisková zprávě Universitaet Tübingen není úplně jasné, proč šimpanzi nezkusili příslušný obal/překážku (uvádí se plexisklo) roztrhnout, rozbít, např. i s použití zubů, protržením neopracovaným kamenem…?

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

One comment

  1. A možná je to taky nenapadne hned na první dobrou… Člověk třeba taky k nějaké činnosti použil nejdříve ostrý kámen nalezený v okolí. A teprve až když chtěl tuto činnost zopakovat později, ale ostrý kámen zrovna nebyl po ruce, tak začal uvažovat jak si poradit dál. Asi taky mohl vidět, například při sesuvu kamení, jak se tento tříští a nápad byl na světě. Tato vstupní data asi šimpanzi v zajetí jen tak nedostanou. Těžko potom soudit jejich schopnosti. Zdá se mi to jako trošku hurá experiment.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *