(c) Graphicstock

Sportovní sázení: skóre tipovat podle mediánu, nikoliv aritmetického průměru

Předpokládejme, že týmy Kansas City a Filadelfie spolu v této sezóně hrály dosud třikrát. Kansas City vyhrál každý z těchto zápasů, a to rozdílem 3, 7 a 35 bodů. Jak se postavit k možnosti, že Kansas City nyní vyhraje o 10 bodů, respektive při jakých kurzech sázet na koho? Nebo jak má sázková kancelář kurzy vypsat?
Modelů můžeme samozřejmě mít celou řadu, představme si ale, že budeme vycházet pouze z těchto 3 dat. Jacek Dmochowski z Grove School of Engineering na City College of New York nyní ve studii A statistical theory of optimal decision-making in sports betting (Statistická teorie optimálního rozhodování při sportovním sázení) došel na základě analýzy dostupných dat k závěru, že pro predikci výsledku je nejlepší brát v úvahu medián, nikoliv aritmetický průměr. Filadelfia v průměru prohrála o 15 bodů, jenže medián je 7 bodů. Je-li tedy vypsán kurz na výhru Kansas City alespoň o 10 bodů (počítejme teď všechno 1:1), měli bychom předpokládat, že to šance Filadelfie „podhodnocuje“. Tak vysokým favoritem Kansas City zase není.
Intuice sázkařů, kteří nepoužívají žádné složitější modely, berou (mohou brát) přitom často za základ pro další úvahy právě aritmetický průměr. J. Dmochowski uvedl, že ho překvapilo, že závěry, k nimž s kolegy došel (plus jiní výzkumnicí nezávisle na něm atd.), nebyly dosud prezentovány – ačkoli je možné, že sázkové kanceláře a někteří sázkaři je již stejně v nějaké podobě používají a nechávají si příslušné know-how pro sebe. Jinak Dmochowski dodává, že by sázel jen tehdy, když z modelu vyjde větší rozdíl oproti vypsaným kurzům. Sázkové kanceláře jsou sice zkušené, ale i ony dělají chyby, které pak umožňují ziskové sázky (samozřejmě ve statistickém slova smyslu).

Jacek P. Dmochowski et al, A statistical theory of optimal decision-making in sports betting, PLOS ONE (2023). DOI: 10.1371/journal.pone.0287601
Zdroj: City College of New York / Phys.org

Poznámky:
Sázkové kanceláře také upravují kurzy dle toho, jak sázejí ostatní, aby minimalizovaly své riziko. To je další šance pro (statisticky orientované) sázkaře, kteří důvěřují svým modelům.
Podle průzkumu průzkumu Pew Research si za poslední rok vsadil na sportovní výsledek každý pátý Američan. V ČR má sázet 27 % lidí (údaje za rok 2009, agentura Median, tentokrát s velkým M), ale do toho se počítají i loterie.

Týden na ITBiz: Pomocí DNA vyrobili diamantové fotonické krystaly

OpenAI umožní umělé inteligenci ovládat za uživatele počítač. Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ, řekl …

2 comments

  1. Zeptal jsem se kdysi prvoligového trenéra: „A to si ty fotbalisti nechtěj někdy dopravdy zahrát? Vždyť jsou i zápasy ve kterých přece o nic nejde..“ Jeho odpověď byla: „To se pak sejdou pokladníci obou mužstev a domluví se, že rozhodčímu dají stejně…“ No a medián a aritmetický průměr 🙂 🙂

  2. Pamětníci si mohou připomenout jak po pádu dvojčat na Manhattanu došlo k intenzivnějšímu odposlouchávání mezinárodních telefonních hovorů, jehož obětí se nakonec staly sázkové kanceláře po celé Evropě, když se přišlo na to, že výsledky zápasů na které je hodně vsazeno jsou upravány ve prospěch sázkových kanceláří ještě v průběhu utkání. Protože sport, sport, sport, ranní vztávání, škodlivý je přímo zhoubný když se přehání 🙂 🙂 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *