Podle nového výzkumu se galaxie z raného vesmíru podobají naší Mléčné dráze víc, než se dosud předpokládalo. Pokud je to pravda, vyžadovalo by to podstatně změnit celý pohled astrofyziků na formování struktur během evoluce vesmíru.
Mezinárodní tým vědců, včetně vědců z Manchesterské univerzity a kanadské Viktoriiny univerzity pomocí Vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) zjistil, že galaxie podobné naší Mléčné dráze dominují v celém vesmíru a jsou překvapivě časté.
Existence těchto galaxií sahá hluboko do historie vesmíru, přičemž mnohé z nich vznikly před 10 miliardami let nebo i ještě dříve. Mléčná dráha je typickou diskovou galaxií, které mají tvar podobný kompaktnímu disku, rotují kolem svého středu a často obsahují spirální ramena. Tyto galaxie jsou považovány za nejběžnější, alespoň v blízkém vesmíru.
Astronomové se však dosud domnívali, že tyto typy galaxií jsou příliš křehké na to, aby mohly existovat v raném vesmíru, kdy docházelo k častějšímu slučování galaxií, což by tyto údajně nestabilní tvary ničilo. Nová studie publikovaná v The Astrophysical Journal ale ukazuje, že tyto diskové galaxie jsou desetkrát častější, než se předpokládalo na základě předchozích pozorování Hubbleovým vesmírným dalekohledem.
Zatímco podle dat z Hubbleova dalekohledu se vědci domnívali, že diskové galaxie před více než 6 miliardami let téměř neexistovaly, nové výsledky získané pomocí Webbova dalekohledu posouvají dobu vzniku těchto galaxií podobných Mléčné dráze téměř na počátek vesmíru.
Výsledky mají mít vztah i k otázce temné hmoty, především ve vztahu k jejímu vlivu na raný vesmír.
Leonardo Ferreira et al, The JWST Hubble Sequence: The Rest-frame Optical Evolution of Galaxy Structure at 1.5 < z < 6.5, The Astrophysical Journal (2023). DOI: 10.3847/1538-4357/acec76 Zdroj: University of Manchester / Phys.org Poznámka: Opačný názor přináší studie Galaxie na úsvitu vesmíru možná zářily víc