Nový výzkum texaské Baylor University odhalil, že kojoti, stejně jako domácí psi, mají schopnost vytvářet slavný výraz „štěněcích/psích očí“. Studie tak zpochybňuje hypotézu, že tento rys tváře se vyvinul výhradně u psů a v důsledku domestikace.
Vědci zkoumali u kojotů sval levator anguli oculi medialis (LAOM), který je zodpovědný za zvedání vnitřního obočí a umožňuje tak vytvářet příslušný výraz. Ukázalo se, že i kojoti mají dobře vyvinutý LAOM, podobně jako psi. Toto zjištění je v rozporu s představou, že se sval vyvinul speciálně pro komunikaci mezi lidmi a psy během domestikace a jen v důsledku toho, že ho lidé pozitivně selektovali umělým výběrem.
„Naše zjištění naznačují, že schopnost „štěněčích očí“ není jedinečným produktem domestikace psů, ale spíše znakem předků, který sdílí více druhů rodu Canis,“ uvádí hlavní autor studie Cunningham. „To vyvolává fascinující otázky o úloze výrazu obličeje v komunikaci mezi divokými psovitými šelmami.“ Nebo to bylo ještě jinak (viz dále)? Zajímavé přitom je, že existence svalu nebyla zjištěna u vlků (sval byl buď modifikovaný, nebo zcela chyběl), přitom právě oni byli předky domácích psů. Vědci se přiklánějí k verzi, že LAOM byl pravděpodobně přítomen u společného předka psů, kojotů vlků, ale později u vlků zmizel nebo byl redukován.
V případě kojotů ovšem existuje v obličejových svalech značná variabilita. Genetická analýza studovaných kojotů vyloučila, že by v sobě měli větší množství krve domácích psů, tj. že by podobu svalů mohli získat od nich křížením.
LAOM se možná původně vyvinul pro funkce související s viděním a pohyby očí, nikoli pro komunikaci s lidmi (nebo jinými zvířaty), jak se dosud předpokládalo. Autoři studie chtějí pokračovat s výzkumem obličejových svalů dalších psovitých šelem, red wolfů (severoameričtí kříženci kojotů s vlkem obecným) a afrických psů hyenových.
Patrick Cunningham et al, Coyotes can do ‚puppy dog eyes‘ too: comparing interspecific variation in Canis facial expression muscles, Royal Society Open Science (2024). DOI: 10.1098/rsos.241046
Zdroj: Baylor University / Phys.org
E-kniha – texty o psech ze Sciencemag.cz sebrané, doplněné a uspořádané.
Psověda: Od domestikace vlka po psy u počítačů. 100 vědeckých studií o psech
Kdy lidé poprvé ochočili vlka? Kolik hraček znáš… Kolik slov se dokážou naučit geniální border kolie? Pozná se pes v zrcadle a má teorii mysli? Psi a matematika. Vnímají psi magnetické pole? Mohli by se dožívat 20 let? Genetické studie i experimenty zkoumající chování. Novinky o psech, které se v posledním desetiletí objevily ve vědeckých článcích. Psí zajímavosti z důvěryhodných zdrojů.
Nová vlna 2022, 150 ns