(c) Graphicstock

Stromy jsou vyšší, ale slabší

Lesy v mírném pásu se v důsledku klimatických změn zajímavým způsobem mění, v USA i ve střední a severní Evropě, praví studie.
Hans Pretzsch z Technické univerzity v Mnichově a jeho kolegové publikovali v Forest Ecology and Management analýzu sledující růst stromů. V důsledku oteplování mají stromy v mírném pásu delší vegetační sezónu, tedy rostou rychleji. To má kladný dopad jak z hlediska produkce dřeva, tak se díky tomu do organické hmoty zachycuje také více oxidu uhličitého. Problém je v tom, že současně klesá hustota dřeva.
Autoři studie měli k dispozici komplexní data od roku 1870. U smrku, borovice dubu a buku byl zaznamenán pokles hustoty v průměru o 8-12 %. (Přesněji řečeno, sledovány byly následující druhy těchto dřevin: Picea abies, Quercus petraea, Fagus sylvatica a Pinus sylvestris.) V důsledku toho je dřevo méně kvalitní a lesy mohou také více utrpět v případě vichřic/bouří, eventuálně v kombinaci s námrazou.
Samozřejmě do hry vstupují další faktory, např. množství emisí v atmosféře nebo dusíku v půdě. Dusík v půdě zřejmě také zrychluje růst stromů, ale snižuje kvalitu dřeva.
Pokud bychom měli efekt klimatické změny nějak shrnout, Pekka Kauppi z University of Helsinki uvádí, že celkově je vliv na lesy mírného pásu spíše příznivý, a to i pokud jde o množství uhlíku, které vážou.

doi:10.1126/science.aav1859
Zdroj: ScienceAAAS

Poznámka: Samozřejmě je zde i vliv sucha, jenže i to platí jen pro střední Evropu, naopak západní Evropa se (zřejmě) v souvislosti s klimatickými změnami stává vlhčí.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *