Nový výzkum využil umělou inteligenci k analýze snímků mozku u lidí trpících depresivní poruchou (MDD, major depressive disorder). Podle výsledků může odpověď na léčbu tradičními antidepresivy (SSRI) nebo i placebem předpovědět množství šedé a bílé mozkové hmoty. Studie je dílem vědců z King’s College London, University of East London (UEL) a University of Pennsylvania.
Šedá hmota v mozku má několik úkolů, včetně zpracování pocitů, vnímání, vědomých (úmyslných) pohybů, učení a řeči. Bílá hmota je zodpovědná za zajištění komunikace mezi různými oblastmi šedé hmoty v mozku i mezi mozkem a zbytkem těla. Přestože deprese postihuje celosvětově více než 320 milionů lidí, vědci zatím nedokázali stanovit biomarkery, které by pomohly předpovědět odpověď na léčbu. Nyní zkoumali snímky mozku 685 účastníků s potvrzenou diagnózou, kteří aktuálně prožívali depresivní epizodu alespoň středně závažné intenzity a v době zobrazování mozku nebrali na depresi žádné léky. Tyto výsledky byly porovnány se skeny mozku 699 zdravých lidí.
Ukázalo se, že lidi trpící depresí má smysl rozdělit na dvě skupiny. Jedni měli šedou a bílou hmotu zachovalou podobně jako zdraví lidé z kontrolního vzorku, v případě druhé skupiny byl patrný úbytek. Strojové učení použité k analýze snímků magnetické rezonance pak vedlo k modelu, podle něhož účastníci v první skupině (bez úbytku mozkové hmoty) vykazovali výrazně větší odezvu na léky SSRI ve srovnání s placebem. U druhé skupiny naopak nebyly mezi SSRI a placebem patrné větší rozdíly. Výzkumný tým předpokládá, že by vše mohlo fungovat jako biomarker pro mnohem dřívější identifikaci situace, kdy pacient bude pravděpodobně na léčbu SSRI rezistentní.
Cynthia H. Y. Fu et al, Neuroanatomical dimensions in medication-free individuals with major depressive disorder and treatment response to SSRI antidepressant medications or placebo, Nature Mental Health (2024). DOI: 10.1038/s44220-023-00187-w
Zdroj: King’s College London / MedicalXpress.com
Poznámka PH: Ono to celkově dává smysl, léky typu SSRI ovlivňují serotonin, nedokážou obnovit ztrátu hmoty v mozku. (Na druhé straně by ale průvodní depresi potlačit mohly, byť ne už třeba související kognitivní problémy apod. To se ale těžko dá rozhodnout jinak než empiricky.)