U trpaslíků typu M, tedy vůbec nejčastějších hvězd, se poměrně často vyskytují i exoplanety s vázanou rotací, které mají jednu stranu trvale přivrácenou ke hvězdě (a naopak, jistěže). Podle nové studie astronomů z Kalifornské univerzity v Irvine by i na těchto planetách mohl kupodivu existovat život pozemského typu. Obyvatelné by mohlo být tenké rozhraní mezi horkou (denní) a studenou (noční) stranou, tzv. terminátorová zóna.
Ana Lobo a Aomawa Shields modelovali tyto exoplanety s pomocí (upraveného) softwaru, který se používá pro klimatické simulace na Zemi. Výsledkem je tvrzení, že mohou existovat exoplanety s vázanou rotací a obyvatelnou oblastí kolem příslušného terminátoru. Na těchto planetách se přitom nebudou vyskytovat oceány, ani na jedné polokouli nejsou pro udržení kapalné vody příznivé podmínky. Na rozhraní byla ale mohla existovat jezera i jiné vodní plochy.
Zajímavé je, že pokud by planeta na počátku měla hodně vody, pak na straně přivrácené ke hvězdě by se vypařila a pokryla celou planetu silnou vrstvou páry. Tím by se zřejmě planeta dostala do trochu jiné kategorie, s méně výraznými rozdíly mezi oběma polokoulemi. Scénář „obyvatelného terminátoru“ se zřejmě bude týkat spíše planet sušších, s převahou pevniny.
Samozřejmě může být problém život na terminátorových planetách objevit – respektive by zřejmě šlo o větší problém než u exoplanet pozemského typu. Biosignatury se zřejmě budou vyskytovat pouze na malé ploše planety (a protože jde o sloučeniny chemici nestabilní, „nerovnovážné“, pak se budou rozkládat, takže i v atmosféře je nejspíš dokážeme detekovat jenom tam, kde se tvoří – „nad životem“).
Ana H. Lobo et al, Terminator Habitability: The Case for Limited Water Availability on M-dwarf Planets, The Astrophysical Journal (2023). DOI: 10.3847/1538-4357/aca970
Zdroj: University of California, Irvine / Phys.org
Bylo by to samozřejmě zajímavé i z toho hlediska, že by taková planeta teoreticky umožňovala i přežít u hvězdy, které by ji jinak sterilizovaly, doslova za horizontem. Jinak nadbytku vody bych se nebál. Pokud by na planetě bylo příliš mnoho vody, prostě by nasněžila na druhé straně.