Krmit domácí mazlíčky syrovou stravou (BARF, raw apod.) je stále módnější, současně ale i nebezpečné, a to i pro člověka. Testy totiž nově prokázaly, že tato psí krmiva běžně obsahují zabijácké bakterie rezistentní na antibiotika.
Ana R. Freitas, Carla Novais, Luísa Peixe a jejich kolegové z University of Porto analyzovali psí krmivo, ať už supermarketové nebo ze speciálních prodejen, na přítomnost enterokoků. Tyto bakterie jsou ve střevech lidí a zvířat obvykle neškodné, ale pokud se dostanou do jiných částí těla, mohou způsobit závažné infekce.
Do studie bylo zahrnuto celkem 55 vzorků krmiva pro psy (22 mokrých, 8 suchých, 4 polomokré, 7 pamlsků a 14 syrových mražených produktů) od 25 značek, z nichž řada je dostupná po celé Evropě. Syrová mražená krmiva obsahovala kachnu, lososa, krůtu, kuře, jehněčí, husu, hovězí maso a zeleninu.
Třicet vzorků (54 %) obsahovalo enterokoky. Více než 40 % z těchto enterokoků bylo rezistentních k antibiotikům erytromycin, tetracyklin, chinupristin-dalfopristin, streptomycin, gentamicin, chloramfenikol, ampicilin nebo ciprofloxacin. Vyskytla se také rezistence k vankomycinu a teikoplaninu (po 2 %) a 23 % enterokoků bylo rezistentních k linezolidu. Linezolid je přitom antibiotikum poslední záchrany, které se používá u závažných infekcí, když ostatní léky selžou, a WHO ho považuje za kriticky důležitou léčbu.
Mezi syrovými a tepelně zpracovanými krmivy byl obrovský rozdíl. Všechny vzorky syrového krmiva pro psy obsahovaly multirezistentní enterokoky, včetně bakterií rezistentních k linezolidu. Naproti tomu pouze tři vzorky tepelně zpracovaného krmiva obsahovaly bakterie rezistentní vůči více léčivům.
Genetické sekvenování odhalilo, že některé z multirezistentních bakterií v syrovém psím krmivu byly totožné s bakteriemi nalezenými u pacientů nemocnic ve Velké Británii, Německu a Nizozemsku. Geneticky identické bakterie se vyskytují také u hospodářských zvířat a v odpadních vodách ve Velké Británii.
V dalším experimentu vědci přenesli geny rezistence vůči antibiotikům z bakterií nalezených v krmivu pro psy na jiné, experimentální bakterie – což naznačuje, že k tomu může docházet i mimo laboratoř.
Autoři výzkumu dospěli k závěru, že rezistentní bakterie obsažené v psím krmivu se mohou přenášet na člověka. Dodávají, že krmivo pro psy by mohlo být přehlíženou příčinou celosvětové rezistence vůči antibiotikům. Výrobu syrových psích krmiv by měli přezkoumat hygienici a nejspíš bude třeba zavést nová pravidla jak co se týče výrobních postupů, tak i povolených složek.
Testované enterobakterie zdaleka nemusejí být jediným problémem, v syrovém krmivu bude patogenů nejspíš mnohem víc. Praktický závěr pro pejskaře zní, že po manipulaci s takovým krmivem by si lidé rozhodně měli pořádně mýt ruce…
Liliana Finisterra et al, Industrial dog food is a vehicle of multidrug-resistant enterococci carrying virulence genes often linked to human infections, International Journal of Food Microbiology (2021). DOI: 10.1016/j.ijfoodmicro.2021.109284
Zdroj: European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases / Phys.org
Poznámka PH: Ono tedy dávat někomu jíst něco, po čem si člověk sám musí mýt ruce…