Tymián a oregano obsahují sloučeninu thymohydrochinon, která potlačuje růst nádorů. K dosažení protirakovinného účinku ale nestačí tato koření přidávat do jídla, na to je koncentrace příliš nízká. Obtížné by bylo příslušné látky i extrahovat. Výzkumníci z Purdue University nyní nicméně dosáhli prvního kroku k využití této sloučeniny ve farmaceutickém průmyslu tím, že zmapovali její biosyntetickou dráhu. Díky tomu by se mohla začít vyrábět v laboratoři, eventuálně i syntetizovat v živých organismech. Kromě šlechtění rostlin se nabízí zkusit syntézu provádět také v geneticky modifikovaných mikroorganismech, nejlépe asi v kvasinkách.
Thymol, karvakrol a thymohydrochinon jsou aromatické sloučeniny (fenolové monoterpeny) v tymiánu, oreganu a dalších rostlinách z čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Mají také antibakteriální, protizánětlivé, antioxidační a další zdravotně prospěšné vlastnosti. Thymohydrochinon je z těchto sloučenin nejzajímavější, protože je navíc antikarcinogenní.
Natalia Dudareva a Pan Liao z Purdue University a jejich spolupracovníci z Martin Luther University Halle-Wittenberg a Michigan State University nyní popsali celou biosyntetickou cestu k thymohydrochinonu, včetně vzniku jeho prekurzorů thymolu a karvakrolu. Pomocí sekvenování RNA a korelační analýzy tým prověřil více než 80 000 genů ze vzorků rostlinných tkání a identifikoval geny potřebné pro výrobu thymohydrochinonu. Aromatický základ thymolu a karvakrolu vzniká z γ-terpinu pomocí enzymu monooxygenázy P450 v kombinaci s dehydrogenázou prostřednictvím dvou nestabilních meziproduktů. Až dosud se za výchozí látku pokládal p-cymen.
The biosynthesis of thymol, carvacrol, and thymohydroquinone in Lamiaceae proceeds via cytochrome P450s and a short-chain dehydrogenase, Proceedings of the National Academy of Sciences (2021). doi.org/10.1073/pnas.2110092118
Zdroj: Purdue University / Phys.org
Thymol – isopropylmethylfenol