Podle studie zveřejněné v JAMA Surgery je riziko přenosu rakoviny u transplantací od zemřelých dárců s primárním nádorem mozku nízké až nulové a výsledky transplantací v dlouhodobém časovém horizontu jsou příznivé. Vědci z NHS Blood and Transplant v Bristolu zkoumali v kohortové studii riziko přenosu rakoviny spojené s transplantacemi orgánů (mj. ledvin, jater, plic a slinivky) od zemřelých dárců s primárním nádorem mozku. Do studie byly zahrnuty údaje od 282 dárců s primárními nádory mozku a 887 transplantací od nich.
Celkem 262 transplantací bylo od dárců s nádory vysokého stupně a 494 transplantací bylo od dárců, kteří podstoupili neurochirurgický zákrok nebo radioterapii. Vědci zjistili, že během mediánu 6 let se u 79 příjemců transplantátů od dárců s nádory mozku vyskytlo 83 potransplantačních malignit, z nichž žádná nebyla histologického typu odpovídajícího nádoru mozku dárce. Doba přežití po transplantaci byla srovnatelná s dobou přežití u kontrolní skupiny.
Samozřejmě to, zda se na základě studie skutečně zvýší využití orgánů u takto nemocných k dalším transplantacím, je otázkou příslušných regulací.
George H. B. Greenhall et al, Organ Transplants From Deceased Donors With Primary Brain Tumors and Risk of Cancer Transmission, JAMA Surgery (2023). DOI: 10.1001/jamasurg.2022.8419
Yuman Fong, Expanding the Donor Pool for Organ Transplant Using Organs From Donors With Cancer, JAMA Surgery (2023). DOI: 10.1001/jamasurg.2022.8427
Zdroj: HealthDay/MedicalXpress.com