V horninách starých téměř 520 milionů let vědci popsali unikátního fosilního živočicha, který vyplňuje mezeru v našich znalostech o původu a rané evoluci členovců (Arthropoda).
Výše uvedené datum spadá do spodního kambria (samotné kambrium se datuje od cca 541 milionů let). Nacházíme se tedy na samém počátku vzniku složitých oceánských ekosystémů a také prvních živočichů s pevnou schránkou. V té době by již měli existovat zástupci všech dnešních hlavních kmenů živočichů včetně strunatců.
Jak ukázala výpočetní tomografie analyzující obtisk měkké tkáně v hornině, nově popsaný živočich Kylinxia byl velký asi jako kreveta, měl ale 3 oči a pár dlouhých ozubených končetin, které zřejmě sloužily k chytání kořisti.
Fosilie byly získány z kambrické bioty Chengjiang (Čcheng-ťiang) v jižní Číně, z níž již bylo popsáno více než 250 druhů výjimečně zachovalých fosilních organismů.
Pro členovce je hlavní charakteristikou, že mají tělo rozdělené na segmenty, z nichž většina nese dvojici končetin. Ačkoli ve fosilních nálezech najdeme spoustu členovců – nejznámější jsou samozřejmě trilobiti – z drtivé většiny se dochovaly pouze jejich tvrdé kostry. Díky tomu, že nový čínský materiál je zachován téměř kompletní, byl ale tým schopen zobrazit hlavu Kylinxie a identifikovat šest segmentů: přední nesoucí oči, druhý s párem velkých úchopových končetin a další čtyři nesoucí každý další pár. Analýza skenu z CT tak ukázala, že hlava živočicha Kylinxia má 6 článků, stejně jako u mnoha současných členovců včetně hmyzu.
Většina teorií o tom, jak se vyvinula hlava členovců, byla přitom dosud založena na představě, že nejstarší druhy členovců měly méně segmentů než ty současné. Objev dalších dvou párů nohou „navíc“ u Kylinxie ale naznačuje, že dnes žijící členovci zdědili šestisegmentovou hlavu už od svého předka ve spodním kambriu.
Robert J. O’Flynn et al, The early Cambrian Kylinxia zhangi and evolution of the arthropod head, Current Biology (2023). DOI: 10.1016/j.cub.2023.08.022
Zdroj: University of Leicester / Phys.org; přeloženo/zkráceno
Poznámka PH: Hmyz a korýši patří v rámci členovců zřejmě do stejné skupiny, tj. jsou si spolu příbuzní víc než třeba s pavoukovci či stonožkami.