Starověká keramika. Zdroj: Pixabay, licence: Pixabay License, Volné pro komerční užití

Uhlíkem C14 lze datovat i keramiku

Keramika z archeologických nálezů se dnes nejčastěji datuje nepřímo – podle organického materiálu ze stejného naleziště/vrstvy. Druhou možností je datování prostě jen podle stylu, který archeologové dokáží přiřadit některé již známé kultuře. (Poznámka PH: Neexistovaly třeba v minulosti umělecké styly, které používaly záměrnou archaizaci?)
Existuje metoda tzv. termoluminiscence, která měří čas mezi dvěma vypáleními vzorku. Střep přitom rozžhavíme a stanovíme emisi záření; čím déle se vzorek „nabíjel“ (doba mezi „vybitími“ při vypálení/rozžhavení), tím je emise větší. Kupodivu se však tento postup zřejmě nepoužívá univerzálně (Poznámka PH: Možná problém s kalibrací? Možná vyžaduje složití přístrojové vybavení?), protože vědci nyní přišli s postupem, jak keramiku datovat i pomocí metody C14. Vychází se prostě z toho, že v hrnci se obvykle vařilo nebo se zde uchovávaly tekuté potraviny, přičemž z keramiky lze izolovat příslušné organické zbytky, konkrétně mastné kyseliny (z masa, mléka, oleje; džbán na pivo, víno nebo obilí se takto datovat nedá). Tím je ovšem dáno i omezení této metody – např. u keramiky dávané do hrobu jako výbava zemřelému je otázka, zda kdy byla „normálně“ používána. Autoři celé studie z University of Bristol uvádějí, že metoda byla navržena už před 20 lety, ale teprve nyní umožňují analytické techniky její praktickou proveditelnost. Izolace a identifikace mastných kyselin se provádí pomocí nukleární magnetické rezonance s vysokým rozlišením a hmotnostní spektrometrie.
Metoda byla ověřena pro keramiku z doby 6000 př. n. l. a mladší, a to včetně nálezů ze známých lokalit (Takarkori na Sahaře, maloasijský Catal Hüyük, anglický Sweet Track atd.). A podařilo se už získat i nové výsledky, konkrétně pro lokalitu Shoreditch na místě dnešního Londýna, která se považovala za raně neolitickou. Datum bylo v tomto případě stanoveno na 3600 př. n. l. (poznámka PH: takže tak úplně raný neolit to asi není, mladší doba kamenná začala v Británii už asi o 1 000 let dříve; i když jinde se uvádí pozdější datum spíše cca 4000 př. n. l.), s tím, že interval je velmi úzký – pouhých 138 let (69 let oběma směry).

Accurate compound-specific 14C dating of archaeological pottery vessels, Nature (2020). DOI: 10.1038/s41586-020-2178-z , https://nature.com/articles/s41586-020-2178-z
Zdroj: University of Bristol/Phys.org a další

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *