Nový systém, vyvinutý v rámci mezinárodní spolupráce pod vedením Northwestern University, automatizuje celý proces vyhledávání nových supernov na noční obloze – v podstatě z tohoto procesu vylučuje člověka. Nejenže se tím rapidně urychluje analýza a klasifikace nových kandidátů na supernovy, ale také se tím vylučuje lidská chyba, uvádí průvodní tisková zpráva.
Systém Bright Transient Survey Bot (BTSbot) je vlastně celou sadou robotů a algoritmů umělé inteligence. Bez zásahu člověka dokázal komunikovat i s dalším dalekohledem až do potvrzení objevu. „Představuje to důležitý krok vpřed, protože další zpřesňování modelů umožní robotům izolovat specifické podtypy hvězdných explozí,“ uvedl Adam Miller z Northwestern University, který projekt zastřešoval. Podle něj se astronomové budou nyní proto stále více soustřeďovat na vývoj nových hypotéz, nikoliv na samotné rozbory pozorování.
Při detekci a analýze supernov pracují v současnosti obvykle lidé s robotickými systémy ruku v ruce. Nejprve dalekohledy automatizovaně opakovaně snímají stejné úseky noční oblohy a hledají nové zdroje, které se na předchozích snímcích nevyskytovaly. Když ze takto objeví něco nového, převezmou řízení lidé.
Výzkumníci vyvinuli BTSbot, aby se i tuto fázi obešli. Pro vývoj nástroje umělé inteligence vycvičili algoritmus strojového učení na více než 1,4 milionu historických snímků z téměř 16 000 zdrojů, včetně potvrzených supernov, dočasně vzplanutých hvězd, periodicky proměnných hvězd a explozí v galaktickém měřítku.
Při testovu BTSbota se pak vědci zaměřili na nově objeveného kandidáta na supernovu SN2023tyk. ZTF(Zwicky Transient Facility), robotická observatoř, která snímá noční oblohu při hledání supernov, poprvé detekovala tento zdroj 3. října. 5. října BTSbot procházel data ZTF v reálném čase a našel SN2023tyk. Odtud si BTSbot automaticky vyžádal spektrum potenciální supernovy z Palomar Observatory, kde jiný robotický dalekohled (SED Machine) provedl hloubková pozorování a získal spektrum zdroje. SED Machine poté odeslal toto spektrum do programu SNIascore na Caltechu, aby se určil typ supernovy: Buď se mohlo jednat o explozi bílého trpaslíka, nebo o kolaps jádra masivní hvězdy. Automatický systém určil, že jde o supernovu typu Ia (hvězdná exploze, při níž plně exploduje bílý trpaslík ve dvojhvězdném systému).
Zdroj: Northwestern University / Phys.org, přeloženo / zkráceno