Vědci vytvořili zařízení SunBOT, které se dokáže chovat podobně jako květiny, a to na základě velmi jednoduchých principů. Umělý stonek obsahuje kompozitní polymer složený ze dvou různě aktivních materiálů: jeden absorbuje světlo a přeměňuje ho na teplo, druhý se teplem smršťuje.
Na umělou slunečnici nyní dopadne světlo. Materiál se smrští na té straně, kde světlo dopadlo, přitom bude zachována i informace o úhlu dopadu. Odpovídající smrštění vyvolá ohnutí/natočení stonku směrem ke zdroji světla. To bude fungovat až do chvíle, kdy stonek bude mířit přesně ke zdroji. V tuto chvíli už bude světlo dopadat pouze na vrchol stonku a pohyb umělé slunečnice se zastaví.
Výsledku dosáhli vědci z University of California, Arizona State University a čínské University of Science and Technology.
Celá hračka by mohla mít i praktický význam: Na umělý stonek by se dal umístit třeba solární článek. Zařízení by pak prostě natáčelo článek přímo ke zdroji světla – i když stejného účinku lze samozřejmě dosáhnout i jinak.
Video z Youtube ukazuje, že stonek se dokáže ohnout i o více než 90 stupňů. Po odstranění zdroje světla se opět narovná, tj. úhel dopadajících paprsků lze měnit bez toho, aby vzniklo více ohybů.
Xiaoshi Qian et al. Artificial phototropism for omnidirectional tracking and harvesting of light, Nature Nanotechnology (2019). DOI: 10.1038/s41565-019-0562-3
Zdroj: Phys.org