V Brně má vyrůst elektronový synchrotron

Akademie věd je koordinátorem projektu vybudování České národní synchrotronové laboratoře (CNSL), jehož výsledkem by měl být moderní urychlovač elektronů 3. generace s experimentálními svazky, které učiní CNSL jedinečnou v Evropě. Výstavba a využití synchrotronu povede k rozvoji high-tech průmyslu (např. elektroniky, vakuové, měřící a diagnostické techniky) a v budoucnosti přispěje k vybudování průmyslu založeného na vysoce pokročilých technologiích a výrobcích.

CNSL bude vybudována s využitím modelu španělského synchrotronu ALBA v Barceloně v rámci spolupráce mezi AV ČR a konsorciem CELLS, celý projekt bude financován ze strukturálních fondů EU.

Elektronový synchrotron je nejvšestranněji využitelný typ urychlovače, který představuje intenzivní zdroj světla s unikátními vlastnostmi. Slouží pro provádění velmi náročných experimentů, díky kterým lze získat jedinečné informace o chování hmoty na molekulární a atomární úrovni. Data, která synchrotrony poskytují, jsou důležitá pro konkurenceschopnost budoucího průmyslu v EU a své uplatnění naleznou například při návrhu nových léčiv, pokročilých materiálů, při rozvoji nanotechnologií a při provádění pokročilých environmentálních analýz.

Další informace: http://www.synchrotron.cz

tisková zpráva AV ČR

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *