Novobabylonská říše za krále Nebukadnesara II. představovala jeden z nejmocnějších států tehdejšího Blízkého východu (spolu s Médy; obě tyto mocnosti předtím společně zničily říši novoasyrskou). Jedním z Nebukadnesarových úspěchů bylo dobytí Jeruzaléma v letech 587-586 př. n. l., po němž následovalo známé babylónské zajetí Židů.
Vědci z University of North Carolina v Charlotte nyní na jeruzalémské hoře Sion (výšina na jihozápadě jeruzalémského Starého města) pravděpodobně objevili přímé doklady o této události (poznámka: ne že by se jinak ní pochybovalo). Archeologové nalezli vrstvy popela, v nich hroty šípů, ale i šperky (zlatá náušnice, stříbrná spona…) či zbytky keramiky a lamp. Kromě samotné destrukce má událost spojovat s Babylóňany i typ zbraní ze železa a bronzu včetně šípů tzv. skytského typu, které jsou pro toto období typické a je známo, že je Babyloňané používali.
Umístění lokality zevnitř tehdejších hradeb prý prakticky vylučuje, že by se sem příslušný soubor artefaktů mohl dostat jinak než při válce (např. že by šlo o smetiště, kde by se odpad pálil; to by se zde pak ale nenacházely zlaté šperky, v běžném odpadu se také nevyskytují hroty šípů atd.). „Skytské“ šípy znamenají datování do 7.-6. stol. př. n. l., pokud je nám známo, k jinému zničení Jeruzaléma v té době nedošlo. Dalším typickým znakem pro toto období má být i typ lamp z pálené hlíny.
Nebukadnesar II. se zmocnil Jeruzaléma už v roce 597 př. n. l., o 10 let později došlo v Judsku k povstání. Dobytí a zničení města včetně Chrámu, královských paláců a domů velmožů nastalo až po delším obléhání; bylo důsledkem toho, že král Zedekiah (Sidkiáš) se nebyl ochoten Nekukadnesarovi podrobit, pokusil se těsně před pádem Jeruzaléma z města uprchnout, ale byl zajat. Naopak fénický Tyros (s výhodou své ostrovní polohy) z podobné situace za Nebukadnesara II. vyvázl po delším obležení jen napůl formálním uznáním babylonské nadvlády.
Očekává se, že nálezy z Jeruzaléma budou datovány i speciálními metodami, které prozatímní závěr potvrdí.
Zdroj: University of North Carolina of Charlotte/Phys.org a další