Náhodný faktor byl přítomen téměř u poloviny vstřelených gólů. Větší podíl náhodných gólů dávaly slabší týmy.
I když těžko říct, co přesně můžeme ve fotbale (stejně jako kdekoliv jinde) prohlásit za „skutečnou náhodu“, nadále ji budeme chápat prostě jako důsledek něčeho jiného než plánu. Náhoda jsou třeba tečované střely, dorážené odrazy míče od tyče nebo hráče, nečekaně rotující míč po „ukopnutí“, náhlý „mikrospánek“ brankáře (pozná se třeba při neškodně vyhlížející střele z dálky) nebo vlastní gól.
Náhody se poměrně těžko trénují – tedy alespoň dle autorů následující studie (hlavní autor Daniel Memmer z German Sport University v Kolíně nad Rýnem). Na rozdíl třeba od standardních situací jim proto fotbaloví trenéři nevěnují zdaleka tolik pozornosti. Jaká je ale role náhody, respektive „nezamýšlené události“? Výzkumníci nyní analyzovali 7 263 gólů, které padly v English Premier League mezi sezónami 2012/13 a 2018/19. Prý má jít o největší dosud takto zkoumaný datový soubor. To, zda gól bude zařazen do kategorie náhodných, se rozhodovalo pomocí šesti proměnných. Podíl náhodných gólů pak autoři výzkumu zkoušeli dávat do korelace s dalšími proměnnými.
A výsledek? Náhodný faktor byl přítomen téměř u poloviny vstřelených gólů (46 %). Větší podíl náhodných gólů dávaly slabší týmy (dává celkem smysl). Zajímavé je, že náhodné góly přednostně padaly za nerozhodného stavu (proč?). Podíl náhodných gólů také závisel na předcházející situaci (volná hra, přímý kop, roh…).
Z 2 451 sledovaných zápasů skončilo více než 60 % remízou nebo rozdílem jediného gólu. Takto chápáno pak náhoda hraje, respektive může hrát, opravdu nezanedbatelnou roli. Trenéři (nebo i fanoušci?) by tedy mohli více rozlišovat předvedený výkon a úspěch (výsledek), více hodnotit družstvo dle předvedené hry, tvrdí autoři studie.
Během 7 sledovaných sezón podíl náhodných gólů klesal, z 50 % až nakonec na 44 %. Znamená to, že profesionální fotbal je stále profesionálnější, víc a víc založený na datech, na sledování utkání soupeřů, zlepšuje se technika a taktika nebo ještě něco jiného?
Fabian Wunderlich et al, The influence of randomness on goals in football decreases over time. An empirical analysis of randomness involved in goal scoring in the English Premier League, Journal of Sports Sciences (2021). DOI: 10.1080/02640414.2021.1930685
Zdroj: German Sport University / Phys.org
Poznámka PH: Vyplývá z poklesu podílu náhodných gólů možnost přesnější predikce výsledku? Jak se to projevuje např. u sázení?
chybi mi informace jake byly ty prediktory, a proc zvolili prave tech 6.