Zvyšování počtu provázaných qubitů nemusí být jediná cesta, jak dosáhnout kvantových počítačů s potřebnou výpočetní silou.
Vědci z Vídeňské univerzity a Rakouské akademie věd přišli s návrhem zakódovat do jedné částice více než 2 hodnoty (qubit). Pokud bude částice moci být např. ve 3 stavech současně, pak při propletení částic bude celkové množství stavů 3 na n namísto 2 na n. Protože dosáhnout provázání většího množství částic představuje stále problém, půjde takto zvýšit výpočetní kapacitu kvantového počítače i s menším množstvím počtem částic. Autoři výzkumu předpokládají, že kromě počítání by jejich metoda mohla umožňovat i teleportaci složitějších kvantových systémů (?).
Prozatím vědci sestavili „systém s více parametry“ ze 3 fotonů. Informace byla kódována pomocí hodnot momentů hybnosti. (Poznámka: není úplně srozumitelné, kolik mohou mít hodnot? Např. 6 podle směru momentu ve 3 rozměrech? Abstract na Nature Fotonics nicméně mluví o qutritech, tedy 3 hodnotách kódovaných do jedné částice, takže systém se zřejmě „nachází ve 27 stavech současně“.) Na výzkumu má být unikátní i to, že vůbec nebylo jednoduché popsaný systém připravit – správná implementace pro experiment byla nalezena pomocí speciálního algoritmu Melvin, který navrhl konkrétní realizaci s využitím moderních laserových systémů. Příslušné uspořádání má také dobře demonstrovat některé vlastnosti kvantové fyziky a souvisejících konceptů/teorií, např. nelokalitu.
Manuel Erhard et al, Experimental Greenberger–Horne–Zeilinger entanglement beyond qubits, Nature Photonics (2018). DOI: 10.1038/s41566-018-0257-6
Zdroj: Phys.org
Poznámka: Opět bohužel zpráva, z níž může neodborník získat leda tak povšechný dojem, i když základní princip je snad jasný.