Jednoroční studie preventivní léčby nikotinamidem (vitamin B3) provedená na Univerzitě v Sydney nevedla ke snížení výskytu rakoviny kůže u příjemců transplantovaných orgánů. Neprokázal se žádný rozdíl mezi těmi, kdo dostávali vitamín B3, a skupinou s placebem.
Příjemcům transplantátů se dávají léky potlačující imunitu, které mají zabránit tomu, aby imunitní systém napadal tkáně nového orgánu. Podle jiných studií studie je u těchto pacientů v důsledku toho přibližně 100krát vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže (konkrétně zkoumáno pro spinoceluární karcinom) a na příslušný typ nádoru také častěji umírají. V jiné dřívější studii se ukázalo, že podávání niacinu v takovém případě o 23 % riziko rakoviny kůže snižuje (zde pro všechny typu nádorů s výjimkou melanomu).
Do současné studie bylo zařazeno 158 příjemců transplantovaných orgánů, z nichž 79 dostávali nikotinamid (500 mg 2krát denně po dobu 12 měsíců) a 79 placebo. Na konci studie bylo zjištěno 207 nových případů rakoviny keratinocytů ve skupině s nikotinamidem a 210 ve skupině s placebem (poznámka PH: chápu-li dobře, tedy vedle toho byly do studie zahrnuti i lidé bez transplantací). Nebyly pozorovány žádné významné rozdíly v počtu spinocelulárních (spinaliom) a bazocelulárních (bazaliom) karcinomů, počtu aktinických keratóz (zdrsnění a vysušení kůže, samo o sobě neškodné) ani v hodnocení kvality života.
Výsledky jsou nejednoznačné, otázka se bude jistě dál zkoumat – prostě proto, že lidé s imunosupresivy by zřejmě současně mohli dostávat nějakou léčbu snižující související rizika, to samo o sobě smysl dává.
Nicholas C. Allen et al, Nicotinamide for Skin-Cancer Chemoprevention in Transplant Recipients, New England Journal of Medicine (2023). DOI: 10.1056/NEJMoa2203086
Editorial: David M. Miller et al, Skin-Cancer Chemoprevention in Transplant Recipients, New England Journal of Medicine (2023). DOI: 10.1056/NEJMe2214930
Zdroj: MedicalXpress.com a další