Fosfid molybdenitý MoP by podle nové studie mohl fungovat jako nový katalyzátor pro výrobu vodíku. Je levnější než platina a navíc si umí poradit i s mořskou vodou.
Vědci z Pacific Northwest National Laboratory a Oregon State University navíc prokázali, že ve srovnání s jinými náhražkami platiny pracuje MoP podstatně rychleji. Problém pro tento katalyzátor nepředstavuje ani výroba vodíku z odpadní vody, tedy dalšího typu vody, kterého je všude dost.
Experimentální výroba vodíku proběhla v malém reaktoru, tzv. mikrobiální elektrolytické buňce (microbial electrolysis cell, MEC). Fosfid molybdenitý přitom v redoxní reakci vratně přecházel na druhou formu, oxidovaný MoP2 (fosfid molybdenový). Jak uvádí tisková zpráva, podstata těchto reakcí je v tom, že katalyzátor musí na svém povrchu udržet vodíkový iont/atom dostatečně dlouho, aby se mohl sloučit s dalším iontem za vzniku neutrální molekuly. Molekuly MoP a MoP2 mají každá v reakci své místo, jedna pomáhá generovat vlastní vodík, druhá pak vytvářet jeho molekulu.
MoP ke běžně dostupná, celkem levná látka. Používá se jako polovodič se speciálními vlastnostmi, např. v laserových diodách.
Zajímavé je, že fosfid molybdenitý se pro rozklad vody testoval už před pěti lety na Stanfordu. Zde se společně používaly fosfidy a sulfidy molybdenu (respektive příslušná „kombinovaná“ sloučenina).
Xiaohong Xie et al. Electrocatalytic Hydrogen Evolution in Neutral pH Solutions: Dual-Phase Synergy, ACS Catalysis (2019). DOI: 10.1021/acscatal.9b02609
Zdroj: Environmental Molecular Sciences Laboratory/Phys.org a další