Ztučnění jater nemusí být dáno jen alkoholem nebo jinak nezdravým životním stylem. Steatóza nemusí být ani provázena obezitou a mnohdy nemá vůbec jasné příčiny, někdy se navíc objevuje už v mladším věku. Vědci z University of Virginia nyní uvádějí, že viníkem by v těchto případech mohlo být zvrásnění buněčných jader, které navíc může vyvolat i cukrovku, ba dokonce celý proces může souviset na buněčné úrovni i se samotným stárnutím.
Podle nové studie začíná problém v části jádra zvaná lamina. Jde o proteinovou vrstvu těsně pod membránou jádra, která se podílí se na organizaci cytoskeletu a chromatinu (vlastní jaderná hmota, komplex DNA a proteinů). Zvrásnění lamely mění aktivitu (expresi) různých genů, zřejmě zejména právě těch, které kódují proteiny podílející se na metabolismu tuků. Zvýšená aktivita příslušných genů vede k syntéze většího množství enzymů ukládajících tuk v játrech.
K ověření teorie vědci studovali jaterní buňky odebrané mladším pacientům (21-51 let) s nealkoholickým ztučněním jater. Našli přesně to, co očekávali: vrásčité lamely. Test by mohl být dobře použitelný pro identifikaci rizikových osob, u některých lidí totiž steatóza probíhá dlouho bez příznaků (poznámka: což ale vzhledem k tomu, že dosud neexistuje příliš efektivní léčba, není aktuálně ten největší problém).
Cílení na tyto změny by mohlo umožnit vyvinout metody, jak steatózu a snad i další metabolická onemocnění léčit nebo jim předcházet. Spoluautorka studie Irina M. Bochkis z University of Virginia zmiňuje, že by se mohly využít např. speciálně upravené viry, které by do jater dopravily různé laminové proteiny, aby vyhladily povrch membrán a obnovily správnou funkci buněk.
Xiaolong Wei et al, Redistribution of lamina-associated domains reshapes binding of pioneer factor FOXA2 in development of nonalcoholic fatty liver disease, Genome Research (2022). DOI: 10.1101/gr.277149.122
Zdroj: University of Virginia / MedicalXpress.com a další