Galaxie NGC 1277 podle všeho neobsahuje žádnou temnou hmotu. Podobné výsledky (anomálie? chyby měření?) se už objevily v případě trpasličích galaxií. NGC 1277 ale svou hmotností několikrát převyšuje Mléčnou dráhu a v tomto smyslu se má jednat o první podobný případ.
Viz např. Našli další divnou a řídkou galaxii bez temné hmoty
Hlavní autor studie Sebastién Comerón z Instituto de Astrofísica de Canarias a University of La Laguna uvádí, že galaxie je navíc považována za reliktní, tzn. neměla dlouho žádné interakce se svými sousedy. Galaxie tohoto typu jsou velmi vzácné a pokládáme je za pozůstatky obřích galaxií, které vznikly v počátcích vesmíru. Právě proto vědci začali galaxii původně vůbec zkoumat.
Rozložení hmotnosti v galaxii má kopírovat rozložení hvězd. Pozorování odpovídá úplné absenci nějaké temné hmoty, maximálně by v rámci (ne)přesnosti měření na tuto složku mohlo připadat 5 % celkové hmotnosti. Podle současných modelů by galaxie této hmotnosti měla obsahovat minimálně 10 % temné hmoty (poznámka: tj. není to tak, že těch průměrně odhadovaných 80 % připadajících na temnou hmotu musí být nutně všude).
Studie navrhuje dvě možná vysvětlení absence temné hmoty v NGC 1277. Podle prvního gravitační interakce s okolním prostředím v kupě galaxií, v níž se tato galaxie nachází, temnou hmotu odstranila (poznámka: tak by to vlastně nebyla reliktní galaxie?). Druhou variantou je, že temná hmota byla ze systému vytlačena při vzniku galaxie splynutím protogalaktických fragmentů, které vytvořily reliktní galaxii, uvádí spoluautorka studie Anna Ferré-Mateu (rovněž IAC/ULL).
Podle vědců není ani jedno z těchto vysvětlení plně uspokojivé. Plánují proto provést nová pozorování pomocí přístroje WEAVE na dalekohledu William Herschel Telescope, který se nachází na observatoři Roque de los Muchachos na kanárském ostrově La Palma.
Pokud by se tento výsledek – tedy že NGC 1277 nemá temnou hmotu – potvrdil, silně by to zpochybnilo alternativní modely, zejména teorie jako MOND, které upravují fungování gravitačního zákona na velkých škálách. „I když se temná hmota v konkrétní galaxii může ztratit, modifikovaný gravitační zákon musí být univerzální, nemůže mít výjimky, takže galaxie bez temné hmoty představuje vyvrácení tohoto typu teorií alternativních vůči temné hmotě,“ poznamenává další ze spoluautorů studie Ignacio Trujillo (též IAC/ULL).
Sébastien Comerón et al, The massive relic galaxy NGC 1277 is dark matter deficient, Astronomy & Astrophysics (2023). DOI: 10.1051/0004-6361/202346291
Zdroj: Instituto de Astrofísica de Canarias / Phys.org, přeloženo/zkráceno
Poznámka: Vlastně trochu paradoxně absencí temné hmoty dokazujeme její existenci.