(c) Graphicstock

Zařízení Dronetag umožňuje dronům komunikovat s piloty letadel

Dron obecně ve vzduchu představuje hrozbu pro ostatní účastníky leteckého provozu.

Česká start-upová firma Dronetag založená studenty Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) vyhrála hlavní cenu v nejprestižnější evropské soutěži Galileo Masters, zaměřené na satelitní navigaci. Svým geniálním nápadem ohromila jak porotu, tak evropské odborníky na letový provoz.

Na prosincovém European Space Weeku ve finských Helsinkách proběhlo udělování cen Space Oscars. Tak se v kosmickém světě říká evropským cenám mezinárodní soutěže Galileo Masters. Ta oceňuje nejinovativnější komerční aplikace systému Galileo, což je evropský autonomní globální družicový polohový systém, který je vytvářený Evropskou unií.

Ing. Lukáš Brchl, Bc. Karel Čech, Bc. Marián Hlaváč a Ing. Adam Podroužek. To jsou jména, která dohromady znamenají start-upovou firmu Dronetag. Společně zhmotnili svůj nápad do podoby malého nezávislého IoT zařízení pro drony, které je dělá chytřejší a schopné komunikovat s piloty v rámci letového provozu. Dron obecně ve vzduchu představuje hrozbu pro ostatní účastníky leteckého provozu, protože s nimi není schopen komunikovat. Díky studentům FIT ČVUT a jejich nápadu se doposud neviditelné drony stanou plnohodnotnou součástí vzdušného prostoru.

Se svým nápadem soutěžili studenti FIT ČVUT již v listopadu 2018 na regionální soutěži Space Application Hackathon, ve které se jim podařilo zvítězit v kategorii Navigace. Studenty následně oslovil regionální partner soutěže společnost CzechInvest a nabídl jim spolupráci prostřednictvím jejich inkubátoru ESA Business Incubation Centre Prague (ESA BIC). Ten se zaměřuje na rozvoj technologicky progresivních start-upů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají kosmické technologie. Po výhře v regionální soutěži se firmě Dronetag následně podařilo v roce 2019 dostat do TOP 10 z cca 300 přihlášených projektů v již zmíněné mezinárodní soutěži Galileo Masters a následně vyhrát hlavní cenu E-GNSS Akcelerátor.

Startup Dronetag vyvíjí chytrá zařízení a softwarovou platformu pro drony. „Cílem firmy je dělat drony chytřejší, propojené a bezpečné pro přístup do letového provozu,“ říká Ing. Lukáš Brchl, spoluzakladatel firmy Dronetag. FIT ČVUT vlastní profesionální dron, na kterém se zařízení testuje. Klíčovou komponentou celého systému je webová platforma a mobilní aplikace, ve které uživatelé mohou sledovat provoz okolních dronů a spravovat další zařízení s Dronetagem propojená.

tisková zpráva Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze

Jeden z úseků chybějící části Pražského okruhu býval kdysi pohřebištěm

Velmi důležitým nálezem je 11 komorových hrobů ze starší doby železné neboli halštatské. Už čtyři …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *