Viry, zdroj: Pixabay. Pixabay License. Volné pro komerční užití

Ze světa koronaviru: mutace a účinnost vakcín

Shrnutí několika zajímavostí z MedicalXpress.com.

Christian Yates (původně pro The Conversation) počítá, proč je mutace urychlující šíření ve skutečnosti nebezpečnější než mutace zvyšující pravděpodobnost úmrtí nakaženého. O 70 % větší infekčnost „britské mutace“ znamená, že vzhledem k růstu reprodukčního čísla se počet obětí viru zvýší víc, než kdyby nová varianta viru byla o stejnou hodnotu smrtelnější, rozdíl navíc v čase roste. Mezitím tedy nové studie oněch 70 % poněkud snížily, ovšem i 30 až 50 % navíc je dost. Také je tu jihoafrická varianta.
Scénář ovšem, jak připouští i sám autor, není úplně realistický, mj. protože rychlost šíření lze ovlivnit.

Jameel Inal (též původně pro The Conversation) upozorňuje na možnost kombinovat očkování vakcínou Astra Zeneca (Oxford) a ruským Sputnik V – samozřejmě po příslušném schválení. Astra Zeneca nyní testuje novou hybridní vakcínu, kdy jedna dávka bude její, druhou by byl vektor Ad26 z ruské vakcíny Sputnik. Výsledek by mohl být efektivnější než obě vakcíny samostatně.

Studie University of East Anglia upozorňuje, že v Británii používaná kombinace Pfizer/BioNTech a Astra Zeneca nemusí vytvořit kolektivní imunitu. Problém má být v tom, že vakcína Astra Zeneca podstatně chrání před závažným průběhem nákazy, ale tolik nesnižuje možnost, že člověk onemocní/stane se přenašečem (ať už s mírnými příznaky, nebo zcela bez nich). Vakcína Pfizer by kolektivní imunitu vytvořila při proočkování 82 % populace – jenže zase není licencována pro očkování lidí mladších než 16 let (19 % britské populace). Shrnuto, proočkování populace kombinací těchto dvou vakcín problém plně nevyřeší.
Alastair Grant et al. Immunisation, asymptomatic infection, herd immunity and the new variants of COVID-19, Nature (2021). DOI: 10.1101/2021.01.16.21249946

Poznámka PH: Opět je otázka, nakolik jsou popsané scénáře realistické, virus mutuje, v reakci na vakcinaci převládnou v jeho populaci zase jiné varianty. Na řadu ze souvisejících otázek dnes asi nikdo nezná odpověď a prostě se teprve uvidí.
Zajímavá je ovšem úvaha, zda existují vhodné a nevhodné kombinace vakcín (míněno v rámci populace státu). Jinak pochopitelně je prioritou rychlost očkování a dostupnost vakcín, otázka je to tudíž spíše teoretická.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *