Magnetické pole Země pokládáme za důležitý faktor podporující existenci života. Povrch je tak chráněn před nabitými částicemi směřujícími z kosmu.
Na okraj: Při podrobnějším rozboru se ovšem záležitost ukazuje být trochu složitější. Předpokládáme např., že Země se občas přepóluje a tento proces je provázen vypnutím magnetického pole. Bude tedy spojen s masovým vymíráním? Podle všeho ne, naposled se Země přepólovávala asi před 800 tisíci lety, trvalo to řádově 100 let, ale nic zvláštního se v důsledku toho nestalo. (V této souvislosti se nabízí i druhá otázka, dejme tomu, že nárůst mutací/rakoviny apod. není příliš významný; ale co vliv přepólování na elektrorozvodné sítě, o tom samozřejmě z paleontologického záznamu nevíme nic. Měli bychom se tedy bát spíše kolapsu technologického?)
Nicméně zpět k novému objevu. V minulosti se magnetické pole Země mohlo chovat ještě mnohem podivněji. Peter Driscoll z Carnegie Institution of Washington nyní v Geophysical Research Letters tvrdí, že v minulosti mohla mít Země magnetických pólů hned několik.
Vývoj magnetického pole Země během posledních 4 miliard let lze rekonstruovat z horninových záznamů. Podle nového pohledu na věc se ovšem asi v době před 1 až 0,5 miliardami let zemské magnetické pole chovalo úplně odlišně. Snad v důsledku toho, že tehdy zemské jádro zrovna tuhlo? Driscoll si myslí, že zemské jádro mohlo ztuhnout právě před cca 650 miliony lety. Kdyby člověk chtěl namíchat do guláše těchto vztahů ještě něco dalšího, mohl by klidně přidat expanzi mnohobuněčného života v pozdním prekambriu nebo různé výkyvy klimatu, jimiž Země tehdy procházela.
Driscoll každopádně uvádí, že v době před 1 až 0,5 miliardami let bylo zemské magnetické pole často mnohem slabší, mnohem více kolísalo a vůbec nemuselo mít podobu dvou magnetických pólů u pólů geografických, ale více pólů. Poté, co zemské jádro ztuhlo, se příslušné procesy zase ustálily.
Poznámky:
Několik pólů se myslí v jeden okamžik (?), nebo spíše přepólování póly u geografických pólů vs. póly úplně jinde? Mimochodem magnetické póly podle všeho ani dnes nejsou nějak symetrické, např. jižní se údajně posouvá víc než severní, od geografických pólů jsou různě vzdálené atd.
Dotazovaní geologové pravili, že podle článku Země opravdu měla najednou 4 magnetické póly. Kdyby to byla pravda, pak to od určité časové hranice činí velmi problematické mapování dávné polohy kontinentů na základě paleomagnetismu.
Zdroj: Phys.org a další