Vezmeme dvě vzájemně nemísitelné kapaliny a na jejich rozhraní umístíme nanočástice zlata. Následně můžeme změnami elektrického pole s těmito částicemi manipulovat; podle velikosti vnějšího elektrického pole se zlato shlukuje nebo se částice velké v řádu 10 nm naopak více rozptylují.
Zajímavé je, že se přitom mění optické vlastnosti materiálu. Shlukující se nanočástice fungují jako zrcadlo, naopak vrstva rozptýlených částic je průhledná. Podobné triky již byly demonstrovány pomocí chemického působení, v tomto případě se ale příslušná změna dostaví ihned a celý proces je navíc dokonale vratný. U řady jiných technik se jednou „slepené“ částice už těžko znovu oddělují.
Popsaný výzkum provedli Alexej Kornyshev, Joshua Edel, Anthony Kucernak, Yunuen Montelongo a Debarata Sikdar z Imperial College London. Studie byla publikována v Nature Materials. Podobné jemně laditelné vrstvy by se podle autorů mohly uplatnit jako optické filtry nebo i chemické senzory. Zajímavé na celém výzkumu má být i to, že popsané chování se velmi přesně podařilo předpovědět na základě simulace a samotná příprava zlatého rozhraní pak sloužila již jen k ověření, jak dnes teoretické modely tohoto typu už korespondují s realitou.
Zdroj: Phys.org