Credit: (c) NASA/JPL-Caltech/DSS
Credit: (c) NASA/JPL-Caltech/DSS

Zvrhlá věda: Skok do černé díry, lobotomie a převlek za mrkev

obalka knihy Zvrhlá věda
obalka knihy Zvrhlá věda

Přijde vám zábavná představa, že v tak hloupé hře, jako je kámen-nůžky-papír, možná existuje úspěšná strategie?
Tušili jste, že za globální oteplování může snaha o čistý vzduch? Či to, že prase parazituje na lidské potřebě jíst vepřové? Že v nějakém pohledu nejsme potomky těch zdatných jedinců, ale loserů (mohlo by přírodní výběr něco postavit více na hlavu)? Pocítili jste potřebu učit svého psa matematiku nebo se převléknout za mrkev? Pak jste s touto knihou neprohloupili.
Po skoro 15 let jsem zásoboval články web www.scienceworld.cz a dávno překonal metu 6 666 textů – číslo hned desetinásobně ďábelské, přičemž jen nestoudně drzý pomlouvač by mohl tvrdit, že kvantita zde byla na úkor kvality. Během té doby jsem především četl a četl a nashromáždil celou řadu bizarních faktů i domněnek napříč vědeckými obory. Tato kniha rozhodně nemá být nějakým reprezentativním průřezem současné vědy, nezískáte zde ani odpovědi na hluboké záhady života, vesmíru a vůbec, a asi ani nějaké prakticky využitelné poznatky. Nezjistíte, jak skloubit kvantovou fyziku s teorií relativity (autor to neví), nebo jak podle vědeckých poznatků co nejlépe hubnout (autor rezignoval; selský rozum velí, že nejjednodušší bude se uříznout nohu). Doufám nicméně, že se při čtení budete bavit alespoň stejně dobře jako já při psaní.
Nemá jít o sbírku zajímavostí ve smyslu třeba rekordů („vědci objevili nejmenšího obojživelníka“ – hm, ale opravdu je to samo o sobě zase tak zajímavé?). Vybíral jsem příklady spíše nějak kuriózní a paradoxní, na pohled absurdní a výstřední; příklady, které mají netradiční, alespoň na první pohled, řešení a výklady, jež jsou přitom současně chytré a zábavné (pochopitelně subjektivně). Situace, kde mezi konkurujícími teoriemi není lehké rozhodnout a je třeba se zkusit podívat trochu za oponu, přičemž mnohdy je výsledek i tak otevřený, nicméně stále přístupný dalšímu empirickému zkoumání.
Na podobné téma jsem v minulosti psal i sloupek ve do časopisu VTM (který se ještě před svým zánikem stihl přejmenovat na Science). Rubrika se jmenovala Zvrhlá věda, což však úplně neodpovídalo jejímu obsahu. Nešlo mi o MUDr. Mengeleho ani frankensteinovské strašení před řádícími mutanty, nebylo cílem vědu očerňovat, spíše ji nebrat úplně vážně. K následně uváděným faktům a především jejich interpretacím a výkladům přistupujte proto samozřejmě se zdravou skepsí a nadhledem, nejde nutně o názory reprezentující současný vědecký mainstream. Žádný strach, stále to ale spadá do vědy, netřeba se obávat záplavy mystiky či esoteriky ani mudrování o smyslu života.
Na konce kapitol přidávám kromě odkazů na původní a rozšiřující zdroje (spíše tištěné knihy než internetové adresy, zadat pár hesel do Googlu zvládne v případě potřeby jistě každý sám) občas i další témata k zamyšlení; zase jsou určeny pro zábavné přemítání nebo vlastní výzkum, nejde o úkoly z učebnice ani o psychologické autotesty. Delší texty jsou prokládány kratšími kuriozitami, v nichž dojde např. na matematické, logické či slovní hříčky. Snad odpustíte i pár odkazů na beletrii a „historek ze života“.

Zvrhlá věda je sbírkou kuriozit, zajímavostí, hypotéz, sporů i dedukcí – a hlavně dobrá zábava, za kterou by se nemusel stydět ani Ig Nobel.
Autor: Pavel Houser
Nakladatel: Nová vlna
Jazyk: čeština
Počet stran: 370
129 Kč

Koupit e-knihy lze pomocí webů
Palmknihy
Kosmas

Je vesmír Temným lesem?

Vzhledem k tomu, že aktuálně běží seriál podle knižní trilogie Problém tří těles, k myšlenkovému …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *