Pohled na Mléčnou dráhu shora, kde jsou znázorněny odhadované dráhy našeho Slunce a komety 3I/ATLAS. Kometa 3I/ATLAS je znázorněna červenými přerušovanými čarami a Slunce žlutými tečkovanými čarami. Je zřejmý velký rozsah dráhy 3I směrem do vnějšího hustého disku, zatímco Slunce zůstává blíže jádru Galaxie. Kredit: M. Hopkins/Ōtautahi-Oxford team. Podkladová mapa: ESA/Gaia/DPAC, Stefan Payne-Wardenaar, CC-BY-SA 4.0

3I/ATLAS: Mezihvězdný objekt je možná nejstarší kometou, kterou jsme kdy spatřili

Záhadný mezihvězdný objekt objevený minulý týden je pravděpodobně nejstarší kometou, jakou jsme kdy viděli – podle vědců může být o 3 miliardy let starší než Sluneční soustava.

Objekt bohatý na vodní led 3I/ATLAS je teprve třetím známým návštěvníkem z oblasti mimo Sluneční soustavu, který byl kdy spatřen v našem sousedství, a prvním, který k nám dorazil ze zcela jiné oblasti naší Galaxie. Astronom Matthew Hopkins z University of Oxford nyní uvedl, že 3I/ATLAS by mohl být starý více než 7 miliard let.
Na rozdíl od předchozích dvou objektů, které vstoupily do Sluneční soustavy z jiných částí vesmíru, se zdá, že 3I/ATLAS putuje po strmé dráze Galaxií a jeho trajektorie naznačuje, že pochází z tlustého disku Mléčné dráhy – populace starých hvězd obíhajících nad a pod tenkou rovinou, kde se nachází Slunce a většina dalších hvězd.
Výzkum M. Hopkinse předpovídá, že vzhledem k tomu, že kometa 3I/ATLAS pravděpodobně vznikla kolem staré hvězdy s hustým diskem, by měla být bohatá na vodní led.
Tisková zpráva britské Royal Astronomical Society dále pravděpodobnost toho, že tato kometa je starší než Sluneční soustava a od svého vzniku driftuje mezihvězdným prostorem, odhaduje na asi dvě třetiny.
Již první pozorování naznačují, že kometa je aktivní a pravděpodobně větší než oba její mezihvězdní předchůdci, 1I/’Oumuamua (spatřena v roce 2017) a 2I/Borisov (2019).

Objev má dále znamenat, že observatoř Very C. Rubin má větší šance nacházet mezihvězdné objekty. Podle odhadů by mohlo jít až o 50 objektů v příštích 10 letech. Některé z nich by mohly mít podobnou velikost jako 3I.

Matthew J. Hopkins et al, From a Different Star: 3I/ATLAS in the context of the Ōtautahi-Oxford interstellar object population model, arXiv (2025). DOI: 10.48550/arxiv.2507.05318 ,
doi.org/10.48550/arXiv.2507.05318
The Galactic Interstellar Object Population in the LSST. https://conference.astro.dur.ac.uk/event/7/contributions/751/
Zdroj: Royal Astronomical Society / Phys.org, přeloženo / zkráceno


Na časosběrném snímku z dalekohledu VLT (Very Large Telescope) je vidět, jak se kometa 3I/ATLAS v průběhu asi 13 minut pohybuje doprava. Data byla získána pomocí přístroje FORS2 na VLT v noci 3. července 2025, pouhé dva dny po prvním objevu komety. Kredit: ESO/O. Hainaut

Teploty supravodivosti mohou souviset se základními konstantami přírody

Střípky ze světa supravodičů. Hydridy lutecia, yttria i skandia. Oxidy niklu na několik způsobů. Jak …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *