Foto: kentoh / Dollar Photo Club

Algoritmus předvídá pravděpodobnost smrti hrdinů ze Hry o trůny

Milan Janosov ze Středoevropské univerzity v Maďarsku využil strojové učení/neuronové sítě k analýze populárního seriálu.
Hru o trůny Janosov modeloval pomocí teorie grafů, kdy uzly grafu byly jednotlivé postavy/scény a hrany jejich interakce (zda spolu hrdinové mluví, vyskytují se v jedné scéně apod.). Z pozice postavy v rámci grafu má pak nějak vyplývat i pravděpodobnost její smrti, např. i s ohledem na to, zda má vztah spíše k živým nebo mrtvým postavám, jaký má vztah k hlavním (nejčastěji se vyskytujícím) hrdinům apod.
Pak prostě vezmeme data z jedné epizody/série, ty vztáhneme k tomu, kdo zemře v příštích epizodách/sériích a pokusíme se neuronovou síť natrénovat na příslušné „zákonitosti“. Z nich se pak odvozuje prognóza, tedy pravděpodobnost, kdo zemře příště.
Podobná metoda/algoritmy typu chunk se mj. využívají i při dataminingu (dolování dat) a v dalších podnikových aplikacích, neboť firmy takto odhadují riziko, že přijdou o příslušného zákazníka. Základem řešení jsou algoritmy pro klasifikaci a regresní analýzu.
Do analýzy bylo zahrnuto celkem 94 hlavních postav a 61 mrtvých postav z předcházejících sérií. Příslušný model využívá grafu o 400 uzlech a 3 000 hranách (takže to není jednoduše tak, že by uzel odpovídal postavě).
A jak to tedy vychází pro příští sérii? Hlavními kandidáty smrti jsou:
Tyene Sand – 95 %
Daenerys Targaryen – 91 %
Grey Worm – 90 %
Robin Arryn – 90 %
Podrick Payne – 90 %

A další hrdinové: Tyrion Lannister – 52 %. Petyr Baelish 50 %. S největší pravděpodobností z hlavních postav přežije Theon Reek Greyjoy.
Autor uvádí, že jeho model by se dal dále zpřesňovat, kdyby se do něj zahrnulo pohlaví a věk postav, jejich příslušnost do klanů/příbuzenství stejně jako nějaká bližší charakteristika příslušné interakce (přátelská apod.) nebo analýza sentimentu (opět podobně jako v systémech pro péči o zákazníky, marketing apod). I tak je prý zajímavé, jak vizualizace příslušných dat má ukazovat za oponu seriálu, různé klíčové shluky scén a postav, kolem nichž se soustřeďují další data atd.

Zdroj: TechXplore.com a další

Poznámka PH: Sám nejsem fanouškem Hry o trůny, takže se omlouvám se případné nepřesnosti/chyby tykající se faktografie (jména postav v české verzi apod).

Sonda Psyche opět posunula rekord v laserové komunikaci

Americký technologický demonstrátor DSOC (Deep Space Optical Communications) opět posunul rekord laserové komunikace. Dokázal totiž …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *