Luvijské nápisy z Türkmen-Karahöyük na jihu Malé Asie Credit: University of Chicago

Archeologové objevili dosud neznámou říši, která porazila krále Midase

Tedy titulek představuje mírnou nadsázku. Král Midas je znám z antické mytologie především pro svou touhu po zlatě a též pro oslí uši. I když nejde v pravém smyslu o historickou postavu (králů tohoto jména asi vládlo víc), můžeme ho datovat do Frýgie někdy do 8.–7. století př. n. l. Frýgie a její nástupce v maloasijském mocenském prostoru, Lýdie, byly opravdu bohaté, však právě Lýdové razili první zlaté mince. Krále s jménem Midas zmiňují i asyrské prameny.
Archeologové (tisková zpráva University of Chicago, dále se na výzkumu podílely následující instituce: British Institute v Ankaře, Çukurova University, a Oxford University/Konya Regional Archaeological Survey Project) nyní zveřejnili objev dalšího dosud neznámého státu z této doby. V jižním Turecku na místě s dnešním názvem Türkmen-Karahöyük objevili místní zemědělci starý popsaný kámen. Další výzkum vedl ke zjištění, že se zde někdy v letech 1400–600 př. n. l. rozkládala říše používající hieroglyfické písmo a jako jazyk luvijštinu. (Poznámka PH: nejspíš se tím myslí hieroglyfické písmo, kterým psali i Chetité vedle mezopotámského klínopisu, v novochetitských státech již výhradně; luvijština se někdy chápe jako pozdní forma chetitštiny, každopádně šlo o příbuzný indoevropský jazyk.) Nápis se chlubí porážkou Frýgie (zde označované jako Muska), kterou ji uštědřil král Hartapu. O něm se již vědělo z nápisu na úbočí sopky nacházející se na jih odtud, ale historici netušili, kde vlastně vlastně kraloval.
Objevené město neznámého jména (neznáme ostatně ani jméno státu jako celku) je podle archeologů jedním z největších v Malé Asii bronzové a železné doby. Podle všeho šlo o metropoli příslušné říše. Lingvistická analýza datuje nápis předběžně na konec 8. stol. př. n. l., což by odpovídalo zhruba právě době krále Midase (poznámka PH: viz i titulek – asi správněji Midy, ale to zní divně).
Celé výzkumy jsou teprve v počáteční fázi a budou pokračovat.

Zdroj: University of Chicago/Phys.org a další

Poznámky PH: Horní datum 1400 př. n. l. – byla oblast nějak součástí říše Chetitů? Ad dolní datum 600 př. n. l.: byla tehdy „Hartapova“ říše součástí Lýdie a pak padla do rukou Peršanů, nebo ti ji zabrali zvlášť?

Další studie tvrdí, že černé díry na počátku vesmíru nevznikly z hvězd

Opět zde máme již mnohokrát řešenou hádanku. Vesmírný dalekohled Jamese Webba pozoroval galaxii ve velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *