Pixabay License. Volné pro komerční užití

COVID-19: ztráta čichu může zvyšovat riziko pozdější demence

Přehled studií (metastudie) o vlivu onemocnění COVID-19 na čichový systém člověka vede k otázce, zda ztráta čichu spojená s infekcí koronavirem nemůže zvýšit riziko vzniku demence v pozdějším věku. Ztrátu nebo změnu čichu zmiňuje většina z těch, kdo prodělali COVID-19 jinak než bezpříznakově. Většině z nich se čich zase vrátí, ale celosvětově asi 15 milionů lidí uvádí, že problémy přetrvaly i po odeznění vlastního onemocnění.
Studie ukázaly, že čichový epitel, nacházející se v horní části nosu v blízkosti místa, kde čichový nerv vstupuje do čichového bulbu v mozku (bulbus olfactorius, kyj), je u lidí nakažených SARS-CoV-2 vystaven vysoké virové zátěži. Čichový bulbus je mozková struktura, která řídí čich a posílá smyslové informace ke zpracování do dalších oblastí mozku. Tyto další oblasti se přitom podílejí na učení, paměti i emocích, vnímání místa nebo mechanismu odměny. Prostě se zde toho odehrává mnohem víc než jen čich.
Vzhledem k blízkosti čichového smyslového epitelu k čichovému bulbu by infekce COVID-19 mohla ovlivnit kognitivní funkce i po uzdravení. Souvislost mezi narušeným čichem a demencí byla zjištěna také u některých lidí s neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Studie na zvířatech ukázaly, že poškození bulbu může mít za následek úzkost a stav podobný depresi.
Předchozí pandemie také podporují teorii, že virová invaze do centrálního nervového systému může být spouštěčem neurodegenerativních poruch. Pandemie španělské chřipky v roce 1918 vedla k vlně lidí, u nichž se později rozvinula Parkinsonova choroba. Údaje z Dánska ukazují, že lidé, kteří prodělali chřipku, mají o 70 % vyšší riziko, že se u nich Parkinsonova choroba rozvine o 10 let později.
COVID-19, respektive forma onemocnění spojená s poškozením čichu, je tedy ze zvýšení rizika pozdější demence podezřelý celkem důvodně…

Leslie M. Kay, COVID-19 and olfactory dysfunction: a looming wave of dementia?, Journal of Neurophysiology (2022). DOI: 10.1152/jn.00255.2022
Zdroj: American Physiological Society / MedicalXpress.com

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *