Pixabay License

Deprese může souviset s vyšší teplotou

Lidé s depresí mají vyšší tělesnou teplotu, což naznačuje, že snížení teploty u osob s touto poruchou by mohlo mít přínos pro duševní zdraví, zjistila nová studie vedená Kalifornskou univerzitou v San Francisku.
Studie se nesnaží rozhodnout kauzální spojení – zda deprese zvyšuje tělesnou teplotu, nebo zda vyšší teplota způsobuje depresi. Není také známo, zda vyšší tělesná teplota pozorovaná u lidí s depresí odráží sníženou schopnost termoregulace, zvýšenou tvorbu tepla z metabolických procesů nebo kombinaci obojího.
Výzkumníci analyzovali údaje od více než 20 000 účastníků, kteří nosili zařízení měřící tělesnou teplotu a také sami denně uváděli příznaky deprese i subjektivní vnímání tělesné teploty. Rozsáhlá mezinárodní studie začala na začátku roku 2020 a zahrnovala údaje od lidí ze 106 zemí.
Výsledky ukázaly, že s každou rostoucí úrovní závažnosti příznaků deprese měli účastníci vyšší tělesnou teplotu. Údaje o tělesné teplotě také naznačují trend k vyššímu skóre deprese u osob, jejichž teplota v průběhu 24 hodin méně kolísala, ale toto spojení nebylo tak významné.
Již dříve některé studie naznačovaly že horká vana nebo sauna může snížit depresi – možná tedy tím, že se tělo samo začne chladit, například pocením. Tento efekt může fungovat déle, než kdyby se lidé přímo snažili chladit např. koupelí ve studené vodě.

Ashley E. Mason et al, Elevated body temperature is associated with depressive symptoms: results from the TemPredict Study, Scientific Reports (2024). DOI: 10.1038/s41598-024-51567-w
Zdroj: University of California, San Francisco / MedicalXpress.com

Poznámky PH:
Vůbec výzkumy tělesné teploty jsou zajímavé, viz třeba názor, že dříve měli lidé teplotu v průměru vyšší („permanentně nějaká infekce“?).
Pokud některé léky snižují zvýšenou teplotu, nepomáhaly by trochu také na depresi? (samozřejmě zde i efekt, že často současně snižují tělesnou bolest, deprese může souviset i tělesným nepohodlím…?)

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

2 comments

  1. Něco k sauně je i zde:
    https://www.bristol.ac.uk/news/2018/may/sauna.html
    Zajímavé je, že podle výkumníků pozitivní vliv sauny nedělá studená voda.
    Možná že máme v naší moderní době moc soli. Přírodní člověk denně zpocen naháněl potravu a ještě zpocenější prchal před predátorem. To nám občasné dobíhání tramvaje nenahradí. Organismus je dnes obtěžován nedostatkem pocení. Naše touha po sladkém a slaném nemá dnes opodstatnění a nadváha a deprese by mohly mít kořeny i tady. Někteří lidé intuitivně ujíždějí před depresí na bicyklu 🙂

  2. Pavel Houser

    coz to, ze mame moc soli, malo poceni etc., je asi pravda, i kdyz pomineme konzumaci vyslovene solenych veci. u te sauny muze byt v pripade nas dnes i pozitivni proste to, ze se nejak hubne (nemyslim ztratoy vody, samozrejme, ale proste tim vynakladanim energie na regulaci teploty)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *