Největší studie svého druhu, která kdy byla dokončena, zkoumala účinky užívání konopí na více než 1 000 mladých dospělých ve věku 22 až 36 let pomocí technologie zobrazování mozku. Výzkumníci zjistili, že 63 % intenzivních celoživotních uživatelů konopí vykazovalo sníženou mozkovou aktivitu při úkolu zaměřeném na pracovní paměť; nedávné užití konopí mělo podobný dopad u 68 % testovaných.
Pracovní paměť například umožňuje člověku sledovat pokyny, které právě dostal, nebo mentálně vizualizovat a manipulovat s informacemi, například při řešení matematických úloh. (Poznámka: Představme si ji třeba jako RAM počítače: rychlá, okamžitě dostupná, informace se nemusí dlouhodobě ukládat…)
Za těžké uživatele konopí jsou ve studii považováni mladí dospělí, kteří během svého života užili konopí více než 1000krát. Užití 10 až 999krát bylo považováno za mírné, lidé s méně než 10 zkušenostmi za neuživatele.
Vědci zkoumali odezvu účastníků během vyšetření magnetickou rezonancí a zadali jim sedm kognitivních úloh. Úkoly testovaly pracovní paměť, odměnu, emoce, jazyk, motorické dovednosti, hodnocení vztahů a teorii mysli.
Výzkumníci zjistili, že konopí mělo statisticky významný vliv na funkci mozku při úkolech týkajících se pracovní paměti, což znamená, že pozorovaný jev téměř jistě není způsoben náhodou. Tento účinek byl pozorován jak u nedávných, tak u celoživotních uživatelů konopí. U ostatních úloh byl vliv méně významný a podle autorů studie nelze vyloučit náhodu (zvolená metoda korekce měla minimalizovat falešně pozitivní výsledky). Co je ovšem nepřehlédnutelné, i tam, kde rozdíly nebyly průkazné, byly k horšímu.
Při řešení úloh týkajících se pracovní paměti výzkumníci zjistili, že silné užívání konopí zřejmě snižuje mozkovou aktivitu v určitých oblastech mozku (dorsolaterální prefrontální kůra, dorsomediální prefrontální kůra a přední insula). Tyto oblasti mozku se podílejí na důležitých kognitivních funkcích, jako je rozhodování, paměť, pozornost a zpracování emocí.
Brain Function Outcomes of Recent and Lifetime Cannabis Use, JAMA Network Open (2025). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2024.57069
Zdroj: University of Colorado Anschutz Medical Campus / MedicalXpress.com, přeloženo / zkráceno
Poznámky PH:
Pro zájemce o téma: volně příslušná je celá studie (https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2829657), zde půjde asi dohledat, co se myslí tím zhoršením pracovní paměti při nedávném použití (jak dlouho efekt trvá). U těžkých uživatelů autoři též zmiňují otázku, zda naopak vysazení před testem by výsledky nějak nezhoršilo (bez ohledu na absenci fyzické závislosti a „klasických“ abstinenčních příznaků). Též otázka, zda se nějak rozlišuje forma užívání, kouření vs. olej apod. (asi ne, to by bylo zmíněno už v průvodní tiskové zprávě).
Jinak samozřejmě v principu se podobné kauzality dají i obrátit – lidé určitého typu, s určitými vlastnostmi, mají vyšší pravděpodobnost stát se uživateli látky X atd.