Obrázek: Pixabay, Pixabay License. Volné pro komerční užití.

Egyptské pyramidy mohly stát na břehu ramena Nilu

Přibližně 31 egyptských pyramid, včetně slavného pyramidového komplexu v Gíze, mohlo být původně postaveno podél 64 km dlouhého ramena Nilu, které je již dávno pohřbeno pod zemědělskou půdou a pouští.

Egyptská pyramidy byly budovány v průběhu téměř tisíciletého období (zhruba od počátků Staré říše do počátku Druhého přechodného období, od 3. do 13. dynastie), které začalo přibližně před 4 700 lety (2700 př. n. l.). Pyramidové pole se nyní nacházejí na okraji nehostinné Západní pouště, která je součástí Sahary. Sedimentární důkazy naznačují, že Nil měl dříve mnohem vyšší průtok a řeka se místy dělila na několik ramen. Vědci již dříve spekulovali, že jedna z těchto větví mohla protékat kolem pyramidových polí, což se však dosud nepodařilo potvrdit.
Eman Ghoneim a jeho kolegové nyní studovali satelitní snímky, aby zjistili možnou polohu někdejšího říčního ramene tekoucího podél úpatí Západní pouštní plošiny, v těsné blízkosti pyramidových polí. Poté pomocí geofyzikálního průzkumu a sedimentárních jader potvrdili přítomnost říčních sedimentů a bývalých kanálů pod současným povrchem, což naznačuje, že zde Nil opravdu tekl. Rameno navrhují pojmenovat Ahramat (v arabštině „pyramidy“).
Autoři nové studie se domnívají, že jedním z důvodů posunu ramene na východ a jeho následného vyschnutí by mohlo být zvýšené hromadění navátého písku, které souvisí s velkým suchem, jež začalo přibližně před 4 200 lety (2200 př. n. l.).
Objev může vysvětlit, proč se tato pyramidová pole soustředila právě v tomto pruhu dnešní pouště poblíž staroegyptského (po určitou dobu) hlavního města Memfidy. Byla snadno přístupná vodní cestou. Autoři navíc zjistili, že mnoho pyramid mělo hráze, které končily na navrhovaných březích říčního ramene Ahramat, což má svědčit o tom, že řeka byla využívána i k přepravě stavebního materiálu při budování pyramid.

Eman Ghoneim, The Egyptian pyramid chain was built along the now abandoned Ahramat Nile Branch, Communications Earth & Environment (2024). DOI: 10.1038/s43247-024-01379-7. www.nature.com/articles/s43247-024-01379-7
Zdroj: Nature Publishing Group / Phys.org


Credit: Eman Ghoneim

Týden na ITBiz: Pomocí DNA vyrobili diamantové fotonické krystaly

OpenAI umožní umělé inteligenci ovládat za uživatele počítač. Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ, řekl …

One comment

  1. Pavel Houser

    jinak samo o sobe to, ze hrobku postavite nejak na okraji osidlene oblasti nebo i v pousti, by mi prislo prirozene, viz i nase hrbitovy trochu. ale samozrejme ve vnimani v jine kulture toto mohlo byt uplne jinak…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *