Foto: © Oleksiy Mark / Dollar Photo Club
Foto: © Oleksiy Mark / Dollar Photo Club

Ethanol z oxidu uhličitého

V Oak Ridge National Laboratory, která spadá pod americké ministerstvo energetiky, vyvinuli jakési „obrácené spalování“ lihu. Katalyzátorem této elektrochemické reakce jsou látky obsahující uhlík, dusík a měď, v nanoformách. Energii pro syntézu dodává elektrický proud.
Reakce vychází z vodného roztoku CO2 a její výtěžnost je až 63 %. Ne že by samotná přeměna oxidu uhličitého tímto způsobem už nebyla známa, většinou je však výsledkem směs různých jednoduchých organických látek, nikoliv jediná látka s takovou koncentrací. Navíc reakce obvykle vyžaduje vícestupňový proces s různými katalyzátory, zde se vše odehraje v jediném kroku. Autoři výzkumu (hlavní autor Adam Rondinone) publikovaném v ChemistrySelect si také původně mysleli, že provedli pouze první krok, pak však zjistili, že už mají hotovo. Nanoforma (především jakási měď v uhlíkových hrotech; dusík se uplatní v té podobě, že se používá i dusíkem dopovaný grafen; hroty o velikosti asi 50 nm fungují dle autorů jako „hromosvody“ soustřeďující elektrochemickou reaktivitu) příslušného katalyzátoru obsahuje různá aktivní místa, kde probíhají dílčí reakce. Katalyzátor je navíc od často používané platiny také levný. Proces probíhá za pokojové teploty.
Jedním z možných využití je zpracovávat tímto způsobem přebytky z větrných nebo solárních elektráren. Uvažuje se o ethanolu v roli paliva. V uzavřených systémech by reakcemi tohoto typy, tedy obdobou fotosyntézy, šly vyrábět i potraviny.

Zdroj: Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

2 comments

  1. Domnívám se, že nejde o CO2, nýbrž CO₂.

  2. Domnívám se, že diskutující „m142857“ je trapný hnidopich.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *